Jak informuje FAMMU/FAPA, dnia 20 lutego bieżącego roku w Brukseli na spotkaniu komitetu doradczego ds. zdrowia zwierząt,wiceprezes Narodowego Związku Rolników z Wielkiej Brytanii (NFU), Gwyn Jones dyskutował z urzędnikami Komisji Europejskiej (KE) i największymi przedsiębiorcami rolnymi ze Wspólnoty na temat obaw związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa Schmallenberg w Europie.
Zdaniem Gwyna Jones'a, do wyeliminowania choroby niezbędne będzie podjęcie wspólnych działań. Do zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa przenoszonego przez insekty konieczna jest wymiana informacji i technologii między państwami. Liczba zwierząt zakażonych wirusem nadal rośnie - odnotowano już niemal 800 potwierdzonych przypadków w 5 krajach (w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Belgii i Francji) ale nadal nie opracowano szczepionki, która miałaby chronić zwierzęta.
Gwyn Jones podkreśla, że należy zachęcać rolników do badania zwierząt i zgłaszania wszelkich podejrzanych objawów do lekarza weterynarii, im więcej informacji uda się zebrać, tym rozwiązanie problemu może nastąpić szybciej. Unia Europejska musi natomiast skupić się na współpracy w celu rozwijania badań terenowych mających na celu wczesną identyfikację wirusa i opracowanie szczepionki. Ponadto KE powinna powiadomić konsumentów zarówno z UE, jak i spoza Wspólnoty, że wirus Schmallenberg nie stanowi zagrożenia dla życia ludzkiego.
W związku z rozprzestrzeniającym się w Europie wirusem Schmallenberg, który atakuje głównie dorosłe bydło, a także owce i kozy, władze Egiptu, Meksyku oraz Rosji zdecydowały o wstrzymaniu lub ograniczeniu importu mleczarskiego z krajów, gdzie wykryto przypadki zachorowań zwierząt. Wirus SBV po raz pierwszy wykryto latem w Niemczech, kolejne przypadki zachorowań zwierząt stwierdzono w Holandii oraz w Belgii, a ostatnio także w Wielkiej Brytanii i północno-wschodniej Francji.