Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unia pszczelarzom

5 stycznia 2016
Czy pieniądze uratują pszczoły? Bruksela zwiększyła do 32 milionów euro dofinansowanie dla unijnej branży pszczelarskiej. Pieniądze rozdzielone na poszczególne kraje członkowskie mają choć w części zrekompensować rolnikom straty i pomóc w walce o utrzymanie uli.

W poprzednich dwóch latach pomoc dla unijnych pszczelarzy była o 1/4 mniejsza.

Tą na lata 2011-2013 zwiększono ze względu na dużą śmiertelność pszczół, która od kilku lat przybrała już formę plagi. To nie tylko problem finansowy dla pszczelarzy, ale i zagrożenie dla różnorodności biologicznej.

Co trzy lata każdy kraj członkowski zgłasza do Brukseli własny program, którego celem jest poprawa warunków produkcji i promocja artykułów pszczelarskich. I tak Bruksela współfinansuje zwalczanie warozy, zasiedlanie uli, oraz programy naukowo-badawcze.

W Unii najwięcej rodzin pszczelich jest w Hiszpanii, Francji, Polsce i we Włoszech.

    
------------
    

„Klient nasz pan”- dlatego handlowcy idąc za oczekiwaniami konsumentów zamierzają poszerzać ofertę sklepów o żywność ekologiczną, lokalną, tradycyjną oraz taką produkowaną z dbałością o dobrostan zwierząt.

Z najnowszych badań IGD przeprowadzonych wśród brytyjskich, niemieckich, francuskich i hiszpańskich handlowców, wynika że połowa z nich zamierza zwiększać udział towarów właśnie z tych kategorii. W Wielkiej Brytanii i Niemczech furorę robią produkty dostarczane przez lokalnych producentów.

Z kolei ekologiczna żywność jest coraz bardziej popularna we Francji i Hiszpanii. Dbałość o zwierzęta hodowlane ważniejsza jest dla Wyspiarzy niż dla Niemców. Według badaczy wyraźnie widać, że właściciele sklepów koncentrują się na pojedynczych kategoriach, a nie na całej grupie.

Tylko 7 procent spośród prawie 3 tysięcy ankietowanych handlowców było zainteresowanych całościowym poszerzeniem oferty.

    
------------
    

Na kokosach kokosów zarobić się nie da, więc hinduski hodowca tych orzechów wymyślił sposób na zwiększenie dochodowości produkcji. Opracował metodę wytwarzania wina z mleka kokosowego. Co je wyróżnia spośród innych trunków? Kokosowy winiarz mówi bez zastanowienia.

Sebastian P. Augustine „Kokosowy aromat i zero chemikaliów”.

Augustine opatentował swój produkt więc ma szansę na wyjście z lokalnego rynku. Potrzebne są tylko, albo aż pieniądze na reklamę.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę