Przedstawiciele unijnych pracodawców i związków zawodowych w sektorze rybołówstwa morskiego podpisali 21 maja br. porozumienie dotyczące zapewnienia godnych warunków pracy rybakom pracującym na statkach rybackich w odniesieniu do minimalnych wymogów dotyczących warunków zatrudnienia, zakwaterowania i wyżywienia, bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, opieki medycznej i zabezpieczenia społecznego.
Przedmiotowe porozumienie wdraża na szczeblu UE konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) dotyczącą pracy w sektorze rybołówstwa.
Porozumienie zostało podpisane, w imieniu pracodawców, przez Javiera Garata, przewodniczącego Europeche, oraz Giampaolo Buonfiglio, w imieniu Cogeca, jako przewodniczącego grupy roboczej ds. rybołówstwa „Copa-Cogeca”. Eduardo Chagas, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Pracowników Transportu (ETF), podpisał tekst jako przedstawiciel pracowników. Porozumienie zostało podpisane na konferencji z okazji Europejskiego Dnia Morza, która odbywa się w dniach 21-22 maja w Göteborgu (Szwecja).
Maria Damanaki, komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, która była obecna na ceremonii podpisania, powiedziała: „Niniejsze porozumienie jest kluczowym krokiem na drodze do prawnego zobowiązania państw członkowskich UE do poprawy warunków pracy rybaków w Europie. Ma ono zasadniczo zastosowanie do wszystkich statków rybackich i wszystkich rybaków, w tym załóg wielonarodowych. Zobowiązuje ono władze do kontrolowania, czy zasady są przestrzegane, i zachęca do koordynacji między właściwymi organami. Sprawienie, by rybołówstwo stało się bezpieczniejszym i bardziej atrakcyjnym zawodem, to jeden z celów trwającej reformy wspólnej polityki rybołówstwa.”
László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, powiedział z satysfakcją: „ Z zadowoleniem przyjmuję niniejsze porozumienie, które ustanawia wyraźne kryteria w odniesieniu do poprawy warunków pracy oraz zdrowia i bezpieczeństwa pracowników sektora rybołówstwa. Porozumienie to pokazuje, jak istotną rolę przy opracowywaniu regulacji na szczeblu UE może odegrać dialog społeczny.”
To porozumienie potwierdza zobowiązanie UE do poprawy warunków pracy rybaków zarówno w Europie, jak i na świecie. Partnerzy społeczni UE zamierzają wezwać Komisję do przedstawienia porozumienia Radzie Ministrów UE w celu wdrożenia go za pomocą dyrektywy UE, zgodnie z art. 155 Traktatu o funkcjonowaniu UE, co spowoduje, że przedmiotowe zasady staną się prawnie wiążące w Unii, oraz umożliwi szybszą ratyfikację konwencji MOP.
W ostatnich latach globalizacja wywarła głęboki wpływ na sektor rybołówstwa i prawa rybaków muszą być wspierane i chronione. Ryzyko wypadku powodującego urazy lub śmierć jest 2,4 razy większe w sektorze rybołówstwa morskiego od średniej we wszystkich innych gałęziach przemysłu UE. Sektor rybołówstwa odpowiada za 7 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych w miejscu pracy na świecie, chociaż pracuje w nim jedynie 355 000 osób, co stanowi mniej niż 0,2 proc. siły roboczej UE. Sektor rybołówstwa jest głównym źródłem zatrudnienia w niektórych państwach członkowskich (w Grecji 1,5 proc.), regionach (np. 3 proc. miejsc pracy w hiszpańskim regionie Galicja) lub społecznościach nadbrzeżnych (np. 68 proc. miejsc pracy w Killybegs, w Irlandii).
8970809
1