Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unia importuje mniej wołowiny

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że wg danych Eurostat, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 r. import nieprzetworzonego mięsa wołowego do Unii Europejskiej osiągnął poziom 97 tys. t i był o 4% mniejszy niż w analogicznym okresie roku 2013 r.
O 5% wzrósł wolumen przywozu mięsa świeżego lub schłodzonego, wynosząc 59 tys. t. W segmencie mięsa mrożonego odnotowano znaczny, 15-procentowy, spadek. Wolumen importu tego rodzaju mięsa wyniósł 39 tys. t. W rezultacie w strukturze importu zwiększył się udział wołowiny świeżej lub schłodzonej (z 54% do 60%), natomiast udział mięsa mrożonego spadł o 5 punktów procentowych, do poziomu 40%.
W okresie I-VI 2014 r. największymi dostawcami nieprzetworzonej wołowiny na rynek UE były: Brazylia oraz Urugwaj. Sprzedaż z Brazylii na rynek europejski wyniosła 32 tys. t., kształtując się na tym samym poziomie, co rok wcześniej. Eksport z Urugwaju spadł o 13%, osiągając 20 tys. t. W opisywanym okresie nastąpił wzrost o 30% przywozu z Australii. Import z tego kraju wyniósł 11 tys. t. Swoją sprzedaż na rynek UE zwiększyły też USA, o 5%, do poziomu 8,5 tys. t. W I półroczu 2014 r. odnotowano mniejszy przywóz z Argentyny.
Z tego kraju trafiło do UE 15 tys. t, o 16% mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Jest to związane z sytuacją na krajowym rynku mięsa wołowego. Rząd argentyński, z uwagi na znaczny wzrost cen, od początku roku podejmuje działania mające zahamować eksport, co w rezultacie ma zwiększyć podaż mięsa na rynku krajowym i zahamować dalszy wzrost cen.
Rynek drobiu
W 2014 roku po raz kolejny zwiększy się światowy eksport mięsa kurcząt brojlerów. Według danych USDA w całym br. wzrośnie on o 5% w skali roku do poziomu ok. 10,7 mln t. Jest to rynek zdominowany przez trzech graczy, tj. Brazylię, USA oraz UE z łącznym 75-proc. udziałem w światowym eksporcie (odpowiednio 34%, 32% oraz 10%). Warto podkreślić, że w ostatnich latach Brazylia i USA systematycznie zwiększały produkcję. Niemniej w br. obserwujemy umiarkowane tendencje wzrostowe na poziomie ok. 2%. Co ciekawe, sprzedaż za granicą rozwija się bardziej dynamicznie, o 3% w br. Odmienne tendencje przeważają na rynku UE, gdzie USDA prognozuje 1-procentowy spadek eksportu w br. do poziomu 1 mln t.
Oprócz powyżej wymienionych głównych graczy, rośnie również rola Tajlandii, Turcji, oraz Argentyny, które łącznie posiadają 9-proc. udział w światowym eksporcie mięsa kurcząt brojlerów. Jak podaje USDA eksport z tych rynków w br. powinien zwiększyć się o 18%. Jednocześnie produkcja w tym regionie w analizowanym okresie powinna wzrosnąć o 3%.
Widzimy zatem, że obserwowany dynamiczny wzrost eksportu jest siłą napędową dla produkcji. Dotyczy to zarówno największych graczy na rynku, jak również rosnących rynków eksportowych.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę