Jak podała FAMMU/FAPA, według danych Komisji Europejskiej, w 2012 r. UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich 3,13 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) - o 1,9 proc. mniej niż w 2011 r. W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze (45 proc.) oraz mrożona wieprzowina (40 proc.), których wyekspediowano odpowiednio o 2 proc. i 3 proc. mniej niż rok wcześniej.
O połowę niższe były natomiast wysyłki żywca trzody chlewnej, z uwagi na obniżenie pogłowia tych zwierząt w UE. Wzrosły natomiast dostawy świeżego mięsa (+27 proc.) oraz kiełbas i przetworów (+3 proc.). Najwięcej produktów z sektora wieprzowiny sprzedały na rynki trzecie tradycyjnie Niemcy, Dania, Hiszpania, Polska, Holandia i Francja.
Dynamika wzrostu wywozu z Polski należała do największych w całej UE (+21 proc. do ok. 316 tys. ton), a w strukturze sprzedaży dominowało mięso mrożone (45 proc.) i słonina (18 proc.). Głównym odbiorcą unijnej wieprzowiny w ubiegłym roku pozostała Rosja, do której dostawy obniżyły się jednak o 12 proc. do 745 tys. ton, stanowiąc niemal jedną czwartą całkowitego wywozu.
Drugim rynkiem zbytu stały się Chiny, gdzie w ciągu roku sprzedaż wzrosła prawie o połowę do 586 tys. ton. Wyższe były również dostawy na Ukrainę (+42 proc. do 162 tys. ton) i Białoruś (+19 proc. do 123 tys. ton). Hongkong i Korea Płd. zakupiły natomiast prawie o jedną trzecią mniej unijnej wieprzowiny niż przed rokiem - odpowiednio 380 tys. ton i 137 tys. ton. Nieznacznie zmniejszył się również wywóz do Japonii (-0,2 proc. do 231 tys. ton).
W 2012 r. państwa UE zakupiły w krajach trzecich 34,9 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) - o 9 proc. mniej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (58 proc.) oraz mięso mrożone (29 proc.). Największymi dostawcami wieprzowiny do UE były tradycyjnie Szwajcaria i Chile.