MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Umowa z Węgrami od nowa  

6 stycznia 2003

Kontrowersyjna umowa z Węgrami liberalizująca handel żywnością miała wejść w życie już 2,5 miesiąca temu, ale została zawieszona, gdy ministerstwo rolnictwa uznało, że jest ona niekorzystna i trzeba ją renegocjować. Od 1 stycznia mamy ją w nowej wersji. Co się zmieniło?

Gdy cztery miesiące temu w Budapeszcie wiceminister gospodarki Marek Wejtko podpisał ten dokument wybuchł skandal. Okazało się, że ministerstwo rolnictwa nic nie wiedziało o umowie, która ułatwiała dostęp węgierskiej żywność na polski rynek. Resort twierdził, że porozumienie jest dla Polski niekorzystne, bo może spowodować nadmierny import. Ostatecznie premier za brak współpracy ukarał naganą szefów ministerstwa rolnictwa i gospodarki, a umowę zawiesił do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości.

W tej chwili trwają prace między ministrem rolnictwa a ministrem gospodarki. Po wypracowaniu kompromisu będziemy renegocjować wcześniej parafowane porozumienie – mówił w grudniu Jarosław Kalinowski. Ostatecznie prace obu ministerstw zakończyły się i 1 stycznia Polska zdecydowała wrócić do parafowanej we wrześniu umowy z jedną zmianą. Przywróciliśmy więc preferencje celne na węgierską pszenice, drób, wieprzowinę oraz koncentrat pomidorowy. W zamian za to Węgrzy obniżyli cła na wyroby cukiernicze i suszone warzywa.

Jedyna istotniejsza zmiana dotyczy naszych żądań dostępu polskich produktów rybołówstwa na węgierski rynek. Zamiast ubiegać od Budapesztu kontyngentu ilościowego rząd postanowił walczyć o pełny dostęp bez żadnych ograniczeń. W przypadku utrzymania tych ograniczeń Rada Ministrów już w lutym może podjąć decyzję wycofaniu się z przyznanych właśnie preferencji w handlu rolnym z Węgrami.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę