Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Umowa UE-USA wielką szansą dla obu gospodarek

5 stycznia 2016
Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a USA może być wielką szansą i obu stronom przynieść korzyści - ocenił prezes Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu Eric Stewart. Nawet jeśli uda się wynegocjować minimum, warto ją podpisać - dodał.

Komisja Europejska przewiduje, że dzięki negocjowanej obecnie umowie o wolnym handlu z USA (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) gospodarka Unii ma zyskać 119 mld euro rocznie (0,5 proc. PKB). W listopadzie do Brukseli z USA przyleciało ok. 50 negocjatorów, którzy rozmawiali z przedstawicielami UE m.in. o usługach, inwestycjach, energii, surowcach i kwestiach regulacyjnych.
"Jeśli to porozumienie zostanie podpisane, wówczas czteroosobowa rodzina w Europie będzie mogła zyskać nawet 550 euro rocznie" - uważa Stewart. Takie oszczędności będą widoczne w codziennym życiu, a porozumienie jest bardzo wartościowe nie tylko w wymiarze biznesowym, ale w ramach umacniania wzajemnych relacji pasterskich UE - USA - mówił Stewart w czwartek dziennikarzom.
Podkreślił, że jest wiele punktów spornych, ale jest szansa na powstanie największej strefy wolnego handlu na świecie. "To jest sytuacja win-win dla wszystkich. Otworzenie rynku zawsze jest dobre" - dodał.
"Chcielibyśmy zakończyć negocjacje jak najszybciej. Jednak nawet jeśli wynegocjujemy minimum, to podpiszemy, ponieważ będzie to ważne z ekonomicznego punktu widzenia" - powiedział. Zaznaczył, że rezygnacja z tego porozumienia oznaczałaby stratę potencjalnych zysków - zarówno po stronie UE, jak i Stanów Zjednoczonych. "Mówimy o miliardach dolarów" - dodał.
W ramach transatlantyckiego partnerstwa handlowego i inwestycyjnego (TTIP), jak oficjalnie nazywana jest przyszła umowa, wyeliminowane mają zostać często sprzeczne przepisy, co ma doprowadzić do zmniejszenia kosztów dla producentów i klientów. Jednak grupy konsumenckie i organizacje pozarządowe po obu stronach Atlantyku wyrażały obawy, że z tego powodu po podpisaniu umowy na rynek będzie trafiać więcej nietestowanych i niebezpiecznych produktów oraz usług.
W marcu w Brukseli odbędzie się kolejna runda negocjacji umowy.




POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę