biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Umowa UE-USA wielką szansą dla obu gospodarek

5 stycznia 2016
Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a USA może być wielką szansą i obu stronom przynieść korzyści - ocenił prezes Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu Eric Stewart. Nawet jeśli uda się wynegocjować minimum, warto ją podpisać - dodał.

Komisja Europejska przewiduje, że dzięki negocjowanej obecnie umowie o wolnym handlu z USA (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) gospodarka Unii ma zyskać 119 mld euro rocznie (0,5 proc. PKB). W listopadzie do Brukseli z USA przyleciało ok. 50 negocjatorów, którzy rozmawiali z przedstawicielami UE m.in. o usługach, inwestycjach, energii, surowcach i kwestiach regulacyjnych.
"Jeśli to porozumienie zostanie podpisane, wówczas czteroosobowa rodzina w Europie będzie mogła zyskać nawet 550 euro rocznie" - uważa Stewart. Takie oszczędności będą widoczne w codziennym życiu, a porozumienie jest bardzo wartościowe nie tylko w wymiarze biznesowym, ale w ramach umacniania wzajemnych relacji pasterskich UE - USA - mówił Stewart w czwartek dziennikarzom.
Podkreślił, że jest wiele punktów spornych, ale jest szansa na powstanie największej strefy wolnego handlu na świecie. "To jest sytuacja win-win dla wszystkich. Otworzenie rynku zawsze jest dobre" - dodał.
"Chcielibyśmy zakończyć negocjacje jak najszybciej. Jednak nawet jeśli wynegocjujemy minimum, to podpiszemy, ponieważ będzie to ważne z ekonomicznego punktu widzenia" - powiedział. Zaznaczył, że rezygnacja z tego porozumienia oznaczałaby stratę potencjalnych zysków - zarówno po stronie UE, jak i Stanów Zjednoczonych. "Mówimy o miliardach dolarów" - dodał.
W ramach transatlantyckiego partnerstwa handlowego i inwestycyjnego (TTIP), jak oficjalnie nazywana jest przyszła umowa, wyeliminowane mają zostać często sprzeczne przepisy, co ma doprowadzić do zmniejszenia kosztów dla producentów i klientów. Jednak grupy konsumenckie i organizacje pozarządowe po obu stronach Atlantyku wyrażały obawy, że z tego powodu po podpisaniu umowy na rynek będzie trafiać więcej nietestowanych i niebezpiecznych produktów oraz usług.
W marcu w Brukseli odbędzie się kolejna runda negocjacji umowy.




POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę