Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ukraina znów jest zbożowym potentatem

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że według informacji przekazanych przez ukraiński resort rolnictwa, eksport zbóż w okresie od 1 lipca 2011 r. (czyli od początku sezonu 2011/2012) do 4 stycznia 2012 r. wyniósł 9,65 mln t co oznacza, że wzrósł o 42 proc. w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem (za serwisem BlackSeaGrain). Do końca sezonu, czyli do końca czerwca 2012 r., rząd ukraiński oczekuje, że całkowity wolumen eksportu osiągnie poziom 26 mln ton. Jest to szacunek o przeszło 2,5 mln t wyższy, aniżeli ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej (raport z listopada 2011 r.).

Gwałtowny wzrost eksportu zbóż z Ukrainy wynikał przede wszystkim ze zniesienia kontyngentów eksportowych, które obowiązywały w sezonie 2010/2011. Ponadto, był on konsekwencją najwyższych od momentu uzyskania niepodległości, czyli od 20 lat, zbiorów zbóż w tym kraju. Rząd ukraiński oszacował całkowitą produkcję w 2011 r. na przeszło 55 mln ton, a Międzynarodowa Rada Zbożowa na poziomie o 4 mln t niższym.
Oczekuje się, iż w pierwszym kwartale 2012 r. dynamika eksportu zbóż z Ukrainy może przyspieszyć w związku ze złagodzeniem polityki handlowej.
Z drugiej strony pierwsze szacunki zbiorów w sezonie 2012/2013 nie wyglądają optymistycznie.

Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy szacuje, iż w wyniku strat zimowych zbiory pszenicy mogą spaść o blisko połowę w porównaniu ze żniwami w 2011 r., gdy zebrano 22,4 mln t tego zboża. Według wstępnych prognoz ekspertów ukraińskich, zbiory pszenicy mogą w sezonie 2012/2013 obniżyć się do 12-16 mln ton. Jednocześnie oczekuje się spadku podaży pszenicy konsumpcyjnej. W ubiegłym roku oceniono, że 13,5 mln t pszenicy zebranej na Ukrainie nadawało się do przemiału na mąkę. W 2012 r. analitycy spodziewają się, że podaż pszenicy konsumpcyjnej w tym kraju wyniesie jedynie 6-8 mln ton.

Rząd ukraiński oczekuje, iż kraj wejdzie w nowy sezon 2012/2013 z zapasami na poziomie 9,1 mln ton, jednak zdaniem Międzynarodowej Rady Zbożowej zapasy ziarna w tym kraju co najwyżej mogą nieznacznie przekroczyć poziom 7 mln ton. Rozbieżności w zakresie szacunków zapasów zbóż na Ukrainie, w Rosji, czy Kazachstanie są odnotowywane co roku. Podobnie ma się sytuacja z pozostałymi danymi dotyczącymi bilansu popytu i podaży zbóż. Jest to coraz większy problem, gdyż kraje te zyskują na znaczeniu jako światowi eksporterzy zbóż, i sytuacja w tych państwach ma duże znaczenie dla kształtowania się cen zbóż na rynku europejskim i światowym.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę