Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ukraina wstrząsnęła rynkiem zbóż

5 stycznia 2016
Ostatnie dni na rynku zbóż upłynęły pod znakiem niejasnych doniesień w kwestii ograniczenia eksportu zbóż z Ukrainy - inflormują eksperci BGŻ.
 W czwartek, 7 października, pojawiły się informacje, iż wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ukraina wprowadza ograniczenia w eksporcie ziarna zbóż do końca 2010 roku. Według serwisu BalckSeaGrain (BSG), wicepremier poinformował opinię publiczną, iż planuje się wprowadzenie kontyngentu eksportowego, który ograniczałby eksport zbóż z Ukrainy do 3 mln t, z czego 2 mln t stanowiłaby kukurydza, 0,5 mln ton pszenica, a kolejne 0,5 mln ton jęczmień. Jednocześnie BSG podało, iż zapowiedzi te odbiegają od informacji do których dotarli uczestnicy rynku, iż kontyngent maiłby wynieść nie 3,0 a 3,7 mln t zbóż, w tym 3 mln t kukurydzy, 0,5 mln t pszenicy i 0,2 mln t jęczmienia.

11 października ukazała się kolejna informacja podana przez BSG, że rząd ukraiński poddał pod dyskusję projekt regulacji wprowadzającej kontyngent eksportowy, jednakże odrzucił go i przesłał do dalszej rewizji. Ministrowie nie uzgodnili ani wielkości i struktury kontyngentu, ani też terminu jego wprowadzania i zakończenia. Nieoficjalne źródła podają, iż rząd dyskutował o ograniczeniu eksportu od 2 do 3 mln t, z czego udział pszenicy i jęczmienia miałby wynieść w przypadku obydwu zbóż od 0,5 do 1 mln ton. Ponadto, jak podawano wcześniej, rząd bierze pod uwagę utrzymanie kontyngentu do końca 2010 roku.

Obecnie, po wprowadzeniu zmian przez resort rolnictwa, projekt regulacji powróci pod obrady Rady Ministrów. Jednakże trudno jest określić ile czasu jeszcze będzie trwał cały proces. W opinii BSG najwcześniej publikacja nowych przepisów może nastąpić w przyszłym tygodniu, jednakże jest to mało prawdopodobne biorąc pod uwagę duże rozbieżności w opiniach decydentów.

Doniesienia z Ukrainy wpłynęły na nastroje na rynku zbóż w Europie i na świecie, co wyraźnie odzwierciedlają wzrosty notowań cen kontraktów terminowych na giełdach. Pokazuje to, jak bardzo wrażliwy pozostaje obecnie rynek na wszelkie zmiany w zakresie mechanizmów handlu zagranicznego.

Na nastroje na rynku w bieżącym tygodniu mogą również wpłynąć wypowiedziane w niedzielę słowa premiera Rosji, W. Putina, iż Rosja w niedługim czasie powróci na światowy rynek zbóż. Putin zapewnił, iż udzieli wsparcia przedsiębiorcom rosyjskim, aby po zniesieniu zakazu szybko mogli powrócić na rynki międzynarodowe. Rząd rosyjski dotychczas przeznaczył już 40 mld RUB na zniwelowanie skutków suszy. Ponadto Putin w swoim wystąpieniu przypomniał, iż w przeciągu ostatnich czterech lat ok. 900 mld RUB było zainwestowanych w rozwój rolnictwa, a w budżecie federalnym na 2011 r. przeznaczonych jest kolejne 125 mld RUB na rolnictwo, nie włączając w to kredytów preferencyjnych i programów regionalnych.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę