Jeśli polscy przedsiębiorcy mają rosnąć w siłę i tworzyć nowe miejsca pracy, to trzeba im dać ku temu odpowiednie warunki - uznał wczoraj rząd. Przedsiębiorcy: oby znowu nie skończyło się na obietnicach.
Trzeba uprościć przepisy dotyczące inwestowania, poprawić efektywność działania sądów gospodarczych oraz uprościć system podatkowy - wyliczał główne zadania dla rządu i parlamentu wicepremier Jerzy Hausner. Ten katalog zmian to wnioski z przyjętego wczoraj przez rząd raportu na temat stanu polskiej przedsiębiorczości w 2004 r. oraz głównych kierunków działań na najbliższe miesiące.
Przedsiębiorcy są bardzo zadowoleni z zaproponowanego pakietu zmian. A to dlatego, że jest on zgodny z tym, co biznes postulował od dawna. - Na etapie tworzenia tego raportu mieliśmy okazję wyżalić się ze swoich bolączek. I teraz znajdujemy w nim odpowiedź na nasze problemy - mówi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych w imieniu wszystkich przedsiębiorców.
Jednak najważniejsze pytanie brzmi, czy program będzie realizowany, czy podzieli losy (zapomnianych w ministerialnych szufladach) innych pakietów np. "Przede wszystkim przedsiębiorczość"? W tej kwestii specjaliści wykazują umiarkowany optymizm. Większego problemu nie powinno stwarzać przepchnięcie przez parlament przepisów upraszczających proces inwestycyjny. Propozycje zmian w prawie budowlanym, w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym oraz prawie geodezyjnym leżą już gotowe w Ministerstwie Gospodarki, do Sejmu powinny trafić za miesiąc. Kompleksowy projekt uproszczenia prawa podatkowego minister finansów ma przygotować do końca grudnia. Ale już poprawa działania sądownictwa to zadanie na kilka lat. Czy następny rząd będzie kontynuował dzieło obecnego?
Na dodatek z resortu gospodarki odchodzi główny autor raportu - wiceminister Małgorzata Okońska-Zaremba. Przedsiębiorcy uważają, że tylko dzięki jej uporowi mogą teraz cieszyć się przyjętą niedawno przez parlament ustawą o swobodzie gospodarczej. Obawiają się, że jej następca nie będzie już tak zdeterminowany w forsowaniu korzystnych dla przedsiębiorców zmian prawa.
I w końcu jednym z najważniejszych kierunków działań wymienionych w raporcie
to zrównoważenie finansów publicznych. Ale na cięcia w wydatkach państwa nie ma
przyzwolenia ani ze strony opozycji, ani wśród koalicji.