Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE: wzrost produkcji mleka

3 grudnia 2015
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, dobra pogoda, dobra jakość paszy oraz wysokie ceny skupu mleka przełożyły się na silny wzrost towarowej produkcji mleka w Unii Europejskiej. W pierwszych czterech miesiącach br. dostawy surowca do mleczarni były o 6 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak silny przyrost to także wynik tzw. efektu bazy - w tym samym czasie w 2013 roku produkcja spadała na skutek opóźnionej wiosny.
Niewątpliwie najważniejszą zachętą do zwiększania produkcji w tym roku były wysokie marże uzyskiwane przez rolników. W I kwartale br. średnia cena skupu mleka w UE była o 17 proc. wyższa w porównaniu do I kwartału 2013 roku. Na to nałożyła się poprawa warunków pogodowych oraz niższe koszty produkcji. W rezultacie kraje takie jak: Niderlandy, Irlandia, Niemcy, Dania, Belgia, Austria i Polska przekroczyły w sezonie 2013/2014 swoje kwoty.
Dane za kwiecień (wzrost produkcji towarowej w UE o 7,7 proc. w relacji rocznej) wskazują, że wzrostowe tendencje w skupie utrzymają się także w obecnym roku kwotowym 2014/2015. Oczekujemy jednak, że tempo przyrostu mocno wyhamuje. Przede wszystkim w większości regionów Europy spadają ceny skupu mleka. Według danych LTO Nederland w maju br. średnia cena skupu oferowana przez największe mleczarnie w UE, ukształtowała się na poziomie 38,41 EUR/100 kg, tj. była już tylko o niespełna 8 proc. wyższa w relacji rocznej. W stosunku do stycznia br. uległa obniżeniu o 6 proc. Jednocześnie w tym sezonie nie nastąpi zwiększenie kwoty o 1 proc., jak to miało miejsce dotychczas. Biorąc pod uwagę niższe ceny mleka, rolnicy będą mniej chętni niż w ubiegłym roku do zapłaty kary za przekroczenie kwoty. Zważywszy na powyższe czynniki Rabobank szacuje, że w II połowie br. towarowa produkcja mleka będzie o zaledwie 1 proc. wyższa w relacji rocznej. Większe odbicie może nastąpić dopiero w I połowie 2015 roku.
Tegoroczny wysoki skup mleka wraz ze stagnacją po stronie popytu na przetwory mleczarskie w UE, notowaną w I połowie br., przełożyły się na zwiększenie możliwości eksportowych Unii. W I kwartale br. eksport artykułów mlecznych z UE-28 na rynki trzecie (w ekwiwalencie mleka) był o 17 proc. wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem, zaś w kwietniu br. o 22 proc. wyższy. Według danych Komisji Europejskiej w czterech pierwszych miesiącach br. w największym stopniu zwiększyła się sprzedaż zagraniczna odtłuszczonego mleka w proszku - o 66 proc. w relacji rocznej do 212,8 tys. t - a także mleka pełnego - o 30 proc. do 141,2 tys. t- i masła - o 26 proc. do 43,3 tys. t. Spadł natomiast wywóz serów - o 1 proc. r/r do 254,1 tys. t.
Według prognoz Rabobanku w II połowie roku eksport może jednak hamować. Będzie to w główniej mierze rezultat mniejszej dostępności produktów mlecznych, co z kolei wynika z wolniejszego tempa wzrostu produkcji mleka i poprawy koniunktury gospodarczej w Unii, działającej w kierunku wzrostu sprzedaży artykułów mlecznych na rynku wewnętrznym.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę