Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE wzmocniła zakaz odpłetwiania rekinów

3 grudnia 2015
Rada UE przyjęła w czwartek wzmocnienie zakazu odpłetwiania rekinów. Chodzi o praktykę wycinania płetw żywym rekinom i wyrzucania ryb z powrotem do morza, co prowadzi do ich śmierci. Płetwy uchodzą za kulinarny rarytas, zwłaszcza w krajach azjatyckich.

Nowe przepisy wejdą w życie w najbliższych dniach i zamkną dotychczasową lukę w unijnym prawie.
Przeciwko zmianom głosowała Portugalia. Kraj ten obawia się, że wzmocniony zakaz negatywnie wpłynie na przychody portugalskich rybaków.
Według obrońców zwierząt odpłetwianie rekinów jest okrutne i zagraża niektórym gatunkom. Ta kontrowersyjna praktyka została formalnie zakazana w UE w 2003 r., ale dzięki lukom prawnym rybacy mający specjalne pozwolenia mogli usuwać płetwy na pokładzie i wyładowywać je oddzielnie od korpusów.
W listopadzie ub.r. zmiany w rozporządzeniu przegłosował Parlament Europejski. Przyjęte w czwartek przepisy nakazują, by płetwy nie były wycinane z ciał złowionych rekinów aż do wyładunku. Odpłetwianie będzie zakazane na wszystkich jednostkach pływających po wodach terytorialnych UE oraz na wszystkich statkach zarejestrowanych w krajach członkowskich.
To właśnie z Unii Europejskiej pochodzi około jednej trzeciej wszystkich płetw rekina sprzedawanych w Hongkongu, który jest centrum światowego handlu tym rarytasem.
W Chinach z płetw rekina przygotowuje się zupy oraz tradycyjne leki. Z powodu rosnącego popytu ceny płetw rosną i obecnie sięgają nawet 1 tys. euro za sztukę.
W marcu br. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegła, że ze względu na nadmierny odłów populacja rekinów w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym jest zagrożona wyginięciem. W ciągu ostatnich dwustu lat populacja tych ryb w obydwu akwenach zmalała o 97 proc.
Zadowolenie ze wzmocnienia zakazu wyraziła organizacja non profit Shark Alliance, która od wielu lat prowadziła kampanię w tej sprawie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę