Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Uderz w stół...

9 października 2009
Akcja aktywistów Greenpeace z zawieszeniem 6 października br. wielgachnych płacht na gmachu ministerstwa ubodło ministerstwo .... środowiska, które zaraz, następnego dnia - we czwartek 7 października br. wydało komunikat: „Unijne regulacje prawne dopuszczają możliwość upraw genetycznie modyfikowanych (GMO), dlatego w Polsce nie może być całkowitego zakazu stosowania GMO.”  Przypomnijmy – we  środę kilkunastu aktywistów Greenpeace protestowało przed gmachem  i na ... gmachu ministerstwa rolnictwa. Domagali się, by resort wydał zakaz upraw na terenie Polski genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810.

Działania w Warszawie poprzedzone były także protestami jeszcze  w poniedziałek, 5 października br. na polu w pobliżu wsi Lubomia nieopodal Raciborza (woj. śląskie), gdzie „zieloni” znaleźli ponoć rosnącą  genetycznie zmodyfikowana kukurydzę. Jak dowodzili, zasiew kukurydzy nie został - zgodnie z prawem - zgłoszony do rejestracji w Ministerstwie  Środowiska. Ekolodzy sprowadzili na pole policję i zawiadomili prokuraturę.

Teraz resort środowiska ogłasza, że "zgodnie z opinią Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej zamierzone uwalnianie organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska w rozumieniu dyrektywy 2001/18/WE nie może być utożsamiane z komercyjną uprawą roślin genetycznie zmodyfikowanych. W związku z tym przepisy ustawy z 22 czerwca 2001 r. o GMO, wdrażającej unijne regulacje, nie mogą być podstawą wprowadzenia zakazu lub ograniczenia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych.”

Dodajmy, że we współpracy z resortem rolnictwa urzędnicy ministra środowiska przygotowali projekt ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych i uprawie roślin GMO. Przepisy proponowanej ustawy dostosowują polskie prawo do unijnych wymogów.  Jedną z najważniejszych wśród proponowanych regulacji jest możliwość ustanowienia lokalnych stref wolnych od GMO. Na takie rozwiązanie wyraziła zgodę Komisja Europejska. Strefę taką z własnej inicjatywy będzie mogła utworzyć grupa posiadaczy gospodarstw rolnych.

Projektowana ustawa ma także ułatwić prowadzenie badań naukowych związanych z organizmami  genetycznie zmodyfikowanymi. Wiele więc wskazuje na to, że będzie wilk syty i owca cała. Rolnicy będą mogli nadal siać zmodyfikowane zboże, czyli  - pszenżyto i kukurydzę BT MON810,  kupować tańszą paszę zawierającą zmodyfikowaną soję, czy kukurydzę. Nadal i bez przeszkód będziemy jedli zmodyfikowane pomidory, karpie, truskawki a i chorzy na cukrzyce bez przeszkód będą otrzymywać insulinę, która też jest GMO.


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę