Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ubywa lodu na Arktyce

27 grudnia 2002

Rekordowo dużo lodu morskiego, 10 milionów kilometrów kwadratowych, stopniało tego lata w Arktyce i na Grenlandii – informuje serwis internetowy "Nature".

Pokrywający Ocean Arktyczny i Grenlandię lód skurczył się tego lata rekordowo – wynika z nowych badań, których wyniki omawiano na grudniowym spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco.

Lód morski Arktyki, który normalnie latem zajmuje około 6,5 miliona km2, tego roku zmalał do około 5,5 mln km2 – wynika z ocen Marka Serreze'a i jego współpracowników z National Snow and Ice Data Center w Boulder (Kolorado). Wykorzystali do tego prowadzone przy użyciu mikrofal obserwacje satelitarne.

Do podobnych wniosków doszedł Konrad Steffen z University of Colorado w Boulder. Z jego wyliczeń wynika, że tego lata na Grenlandii stopniało o 16 proc. lodu więcej niż w 1979 r., gdy zaczęto obserwacje satelitarne.

Niektórzy eksperci szacują, że – o ile trend sezonowych ubytków lodu się utrzyma – to do 2050 r. zniknie 20 proc. lodu morskiego Arktyki.

Główną przyczyną jest prawdopodobnie zmiana ciśnień nad biegunem, związana z Oscylacją Arktyczną. Od lat 80. oscylacja weszła w swoją "pozytywną fazę". W efekcie nad Arktyką utrzymuje się niższe ciśnienie.

Ma to dwie konsekwencje, mogące wywołać "topnieniowy szok". Jak wyjaśnia Serreze, jedną z nich są cieplejsze lata i bardziej burzliwe wiosny. Burze łamią lód na mniejsze kawałki, przez co topi się on szybciej. W tym roku były szczególnie silne – dodaje badacz.

Druga konsekwencja zmian ciśnień to zmiany cyrkulacji w polarnej części oceanu. Woda zaczyna przemieszczać się dokoła bieguna w nowym kierunku, przeciwnym do ruchu wskazówek zegara – tłumaczy James Morison, oceanograf z University of Washington w Seattle. To również wpływa na trwałość lodu.

Bardziej intensywne letnie topnienie lodu ma ważne skutki dla przyszłych zmian w Arktyce. Gładki, płaski lód morski odbija 80 proc. ciepła Słońca w przestrzeń. Z tej energii, która pozostaje, woda absorbuje kolejne 80 proc. Im więcej lodu morskiego rozprasza się w formie gór lodowych, tym cieplejszy staje się ocean. Taki efekt sprzyja dalszemu topnieniu – wyjaśnia Morison.

Trudno powiedzieć, czy działalność ludzi przyspiesza ostatnie zmiany – przyznają eksperci. Trendy związane z ociepleniem nie są bowiem nowe – sytuacja podobna jak obecnie wystąpiła na Grenlandii także w latach 30.

Z analiz kilku modeli klimatycznych wynika, że zaburzenie Oscylacji Arktycznej wiąże się z ubytkiem ozonu i coraz większym stężeniem w atmosferze dwutlenku węgla.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę