Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ubój rytualny: Zabijanie bez znieczulenia

5 stycznia 2016
Zabijanie zwierząt bez znieczulenia - ustawa o ochronie zwierząt zabrania, rozporządzenie ministra rolnictwa, zezwala. Prawna luka umożliwia rytualny ubój zwierząt, który wśród obrońców praw zwierząt wywołuje ogromne oburzenie.
Choć mamy ustawę, która zakazuje zabijania zwierząt bez ogłuszania - za co grożą dwa lata więzienia - rzeźnicy stosują się do rozporządzenia ministerstwa rolnictwa, które zezwala na taki ubój ze względów religijnych. Klienci, czyli ortodoksyjni żydzi i muzułmanie, wymagają by mięso było czyste, bez krwi. Takie zamówienia realizuje 21 ubojni w Polsce.

- W Polsce prawo obowiązuje i zgodnie z prawem unijnym ubój rytualny jest dopuszczony - tłumaczy szef resortu Marek Sawicki. Obrońcy zwierząt zwracają jednak uwagę, że ustawa jest ważniejsza niż rozporządzenie, więc takie praktyki to zwyczajne przestępstwo.

"To okrucieństwo"

W teorii rytualny ubój powinien odbywać się według określonych zasad. Jak mówi Hani Hraish, imam muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Gdańsku przede wszystkim zabijanie nie powinno odbywać się na oczach innych zwierząt. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich zwraca także uwagę, że ubój odbywa się szybko, ponieważ cięcie jest precyzyjne i zapewnia szybkie wykrwawienie się więc zwierzę się nie męczy.

Zdjęcia z niektórych polskich ubojni są jednak wstrząsające. Przerażone zwierzęta są stłoczone w małych pomieszczeniach i na oczach innych wykrwawiają się w męczarniach. - To okrucieństwo, barbarzyństwo. Niech każdy sobie wyobrazi podcinanie gardeł i
wykrwawianie na śmierć, gdy inne na to patrzą - mówi o technikach stosowanych w ubojniach Krzysztof Giemza z Fundacji "Zmieńmy Świat".

Problemu nie widzi z kolei ministerstwo rolnictwa, a mięso z rytualnie zabijanych zwierząt wciąż wysyłane jest z Polski między innymi do Turcji i do Izraela. Rytualny ubój to niezły interes dla rzeźników. Wielu z nich zdecydowało się na wprowadzenie tego typu praktyk ze względu na unijne dopłaty.

Zwolennicy rytualnego uboju powtarzają argument, że UE go nie zabrania. Ale też nie nakazuje - odpowiadają przeciwnicy. Ci jednak obawiają się, że ministerstwo zmieni ustawę pod pretekstem dostosowania do prawa międzynarodowego.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę