biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Ubój rytualny odroczony

4 grudnia 2014
3 grudnia 2014 roku Trybunał Konstytucyjny  rozpoznawał wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP dotyczący uboju rytualnego. Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę do 10 grudnia 2014 r., godz. 9:00.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności:
1) art. 34 ust. 1 i 3 oraz art. 35 ust. 1 i 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt „w zakresie, w jakim nie zezwalają na poddawanie zwierząt szczególnym sposobom uboju przewidzianym przez obrządki religijne związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej i przewidują odpowiedzialność karną osoby dokonującej uboju w taki szczególny sposób”, 
2) art. 34 ust. 1 i 3 w zw. z art. 6 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt „w zakresie, w jakim wśród okoliczności uzasadniających dopuszczalność uboju zwierząt kręgowych bez ich uprzedniego ogłuszenia nie wyliczają szczególnych sposobów uboju zwierząt przewidzianych przez obrządki religijne związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej” 
- z art. 53 ust. 1, 2 i 5 oraz art. 35 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 konstytucji w związku z art. 9 ust. 1 i 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 roku, zmienionej następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełnionej Protokołem nr 2 oraz art. 32 ust. 1 i 2 konstytucji w związku z art. 14 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 roku, zmienionej następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełnionej Protokołem nr 2. 
Art. 34 ust. 1 i 3 oraz art. 35 ust. 1 i 4 ustawy o ochronie zwierząt nie zezwalają na poddawanie zwierząt takim sposobom uboju, jakie są przewidziane przez obrządki religijne związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej. Kwestionowane przepisy przewidują także odpowiedzialność karną osoby dokonującej w ten sposób uboju. Zdaniem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP przepisy te ograniczają wolność uzewnętrzniania religii, co jest niezgodne z konstytucją i Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Ponadto przepisy te, poprzez brak zezwolenia na przeprowadzanie rytualnego uboju zwierząt wymaganego w judaizmie (szechity) wprowadzają nadmierne, a więc nieproporcjonalne ograniczenie wolności uzewnętrzniania religii osób wyznania mojżeszowego praktykujących tę religię na terenie Polski, naruszając w ten sposób art. 31 konstytucji.
Art. 34 ust. 1 i 3 w związku z art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, wśród wyjątków uzasadniających dopuszczalność uboju zwierząt kręgowych bez ich uprzedniego ogłuszenia, nie wylicza szczególnych sposobów uboju zwierząt przewidzianych przez obrządki religijne związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej, co zdaniem wnioskodawcy jest niezgodne z konstytucją. Brak dopuszczalności uboju rytualnego powoduje także dyskryminację wyznawców judaizmu w Polsce w życiu gospodarczym. Wyznawcy judaizmu zmuszeni są np. ponosić wyższe wydatki na zaopatrzenie się w niezbędną im koszerną żywność.


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę