Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

U nas energia będzie z wody

5 stycznia 2016
W przyszłym roku ma powstać mała elektrownia wodna na podlaskim odcinku Narwi. Podobne inwestycje są już prowadzone lub planowane w innych regionach kraju. Czy takie obiekty staną się częstym widokiem na polskiej wsi, tak jak kiedyś turbiny napędzane przez wodne wiatraki?

Koszt budowy pierwszej w województwie podlaskim elektrowni wodnej ma wynieść 3 mln złotych. Ma ona produkować rocznie co najmniej 1100 MWh energii. Z biznesplanu wynika, iż środki zaangażowane w jej budowę powinny się zwrócić w ciągu 6 lat. Wcześniej inwestor (spółka MEW SA z Warszawy) przeprowadził konsultacje społeczne z mieszkańcami miejscowości, w pobliżu których ma powstać elektrownia. Przedstawiciele firmy rozmawiali też z instytucjami działającymi na tym terenie, m.in. z Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych, Narwiańskim i Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Podczas spotkania przedstawiciele inwestora przekonywali, że małe elektrownie wodne są jednymi z najmniej inwazyjnych źródeł energii odnawialnej. Produkcja energii jest tu ekologiczna, bo nie wytwarza się przy tym żadnych szkodliwych substancji. Pomysłodawcy projektu podkreślają, że budowa elektrowni na Narwi to jednorazowa ingerencja w środowisko, natomiast jej pozytywne skutki byłyby odczuwalne przez dziesięciolecia.
Projekt budowy małej elektrowni wodnej na Narwi popierają miłośnicy dzikiego ptactwa. Według ornitologów, spiętrzenie wody kaskadą elektrowni podniesie jej poziom w starorzeczach, co służyłoby ptakom i rybom. Obawy natomiast mają rolnicy, których łąki leżą w pobliżu jazu, gdzie ma powstać elektrownia wodna. Przy jej pracy spiętrzenie wody musi być utrzymywane na wysokim poziomie. Nizinne ukształtowanie terenów nad Narwią może wówczas powodować dłuższe schodzenie wód z łąk wiosną. Inwestor uspokaja, że mała elektrownia będzie również małą przeszkodą dla wody, która zresztą i tak jest już spiętrzana przez istniejące od lat jazy.
Podobne zakłady już powstają w innych regionach. Trwa np. budowa elektrowni w Cieszynie, inne pojawią się na Podkarpaciu i w Wielkopolsce. Podobne projekty wkraczają w fazę realizacji również na Mazowszu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę