36 gmin z województwa kujawsko-pomorskiego przez trzy lata będzie otrzymywało po 20 tys. euro z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Gminy już wiedzą na co przeznaczą te pieniądze.
- Pomysłów mamy dużo, bo duże są nasze potrzeby - nie ukrywa Stefan Śpibida, wójt gminy Dobre, która ma szansę na dotację. - Brakuje nam pieniędzy przede wszystkim na pomoc społeczną, głównie na wypłatę zasiłków. Bezrobocie w gminie wynosi 27 procent i ciągle rośnie. Na początku roku zlikwidowano największy nasz zakład - cukrownię.
Priorytetem dokarmianie dzieci
Za pieniądze z PPWOW Dobre planuje więc stworzyć Centrum Integracji Społecznej. Byłby w nim klub dziennego pobytu dla osób starszych, ale sprawnych fizycznie. - Powstałby też klub dla ponad stu niepełnosprawnych mieszkańców naszej gminy. Priorytetem jest również dożywianie dzieci z ubogich rodzin. Do tego jednak potrzeba dużej i nowoczesnej stołówki - twierdzi wójt.
W niechlubnej czołówce
Finansowe wsparcie mają otrzymać najbiedniejsze i najsłabsze w prowadzeniu polityki społecznej gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Pod tym względem województwo kujawsko-pomorskie znajduje się w czołówce.
W całym kraju wytypowanych do udziału w programie zostało 500 gmin. Może się jednak okazać, że nie wszystkie otrzymają pieniądze.
- Podstawowym warunkiem ich wypłaty jest przygotowanie dobrego projektu. Takiego, który ukaże nie tylko problemy gmin, ale także sposoby ich rozwiązywania - wyjaśnia Andrzej Zybała, rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które program przygotowało.
Kluby i kawiarenki
Pieniądze muszą być przeznaczone na pomoc ludziom starszym, dzieciom i młodzieży oraz rodzinom z dziećmi. - Form takiej pomocy jest mnóstwo. Chodzi o to, by usprawnić codzienne funkcjonowanie osób starszych, zadbać o rozrywkę dla najmłodszych mieszkańców wsi, na przykład poprzez tworzenie klubów młodzieżowych, czy kawiarenek internetowych. Rodzinom mającym dzieci trzeba zapewnić m.in. poradnictwo socjalne oraz pedagogiczno - psychologiczne - informuje rzecznik Zybała.
Fundusze na dofinansowanie dla gmin będą pochodziły z pożyczki Banku Światowego, którą spłaci budżet państwa.