Podlaski Szlak Bociani liczy 412,5 km. Prowadzi od Białowieży przez Narewkę, Doktorce, Suraż, Kurowo, Tykocin, Pentowo, Dobarz, Osowiec-Twierdzę, Goniądz, Rudawkę, Mikaszówkę, Czerwony Folwark, Wigry, Gulbieniszki, Błaskowiznę, a kończy się w Stańczykach (Warmińsko-Mazurskie). Szlak wiedzie przez najbardziej atrakcyjne przyrodniczo miejsca w Podlaskiem: od Puszczy Białowieskiej przez Narwiański Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Augustowską do Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego, a kończy na zabytkowych akweduktach w Stańczykach, które pochodzą z lat 1912-26.
Na szlaku opisane są wszystkie atrakcje przyrodnicze, turystyczne, zabytki, muzea, grodziska, miejsca gdzie można coś zjeść i przenocować. Podawane są też dystanse do pokonania, dokładne położenia geograficzne poszczególnych miejsc. Jest również kalendarium wszystkich imprez w miejscowościach na bocianim szlaku.
Tytułowe bociany ze szlaku można spotkać w wielu miejscach podczas wędrówki. Są jednak szczególne dedykowane bocianom. To m.in. Pentowo koło Tykocina - noszące tytuł Europejskiej Wioski Bocianiej nadanej temu miejscu przed laty przez niemiecką fundację Euronatur. W jednym gospodarstwie agroturystycznym mieszczącym się w zabytkowym dworku bociany zasiedlają 26 gniazd. Można je tam podglądać m.in. z wieży widokowej.
Ponadto na szlaku znajdują się m.in. Cisowa Góra na Suwalszczyźnie nazywana suwalską Fudżijamą, Kanał Augustowski - cenny zabytek kultury technicznej z pierwszej połowy XIX w. czy Carska Twierdza Osowiec nad Biebrzą. Błaskowizna to najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza. (PAP Life)