Turcja chce w najbliższych latach podwoić wymianę handlową z Polską, tak, by osiągnęła wartość 10 mld dol. rocznie - zadeklarował w piątek w Warszawie minister gospodarki Turcji Zafer Caglayan.
Choć polsko-tureckie obroty handlowe spadły w zeszłym roku o 8 proc. kraj ten pozostaje głównym partnerem Polski na obszarze Bliskiego Wschodu i Azji. Na piątkowe forum gospodarcze do Warszawy przyjechało ok. 200 tureckich przedsiębiorców, reprezentujących sektor budownictwa, energetyki, odzieżowy, logistyki, spożywczy oraz jubilerski.
"Chcemy stworzyć platformę porozumienia między najważniejszymi reprezentantami izb i biznesu, po to, żeby rozwijać współpracę polsko-turecką" - podkreślał minister gospodarki Turcji.
Wskazał, że w ostatniej dekadzie wymiana handlowa między Polską a Turcją wzrosła dziesięciokrotnie. Teraz - mówił - celem jest jej podwojenie, by najbliższych kilku latach osiągnęła ona poziom 10 mld dol.
Przyznał, że Polska i Turcja są konkurentami gospodarczymi na rynku międzynarodowym, ale - jego zdaniem - są też obszary, w których oba kraje mogą działać wspólnie. Jako przykład podał sektor motoryzacyjny.
"Nasz handel we wszystkich możliwych sektorach może się rozwinąć biorąc pod uwagę, że Turcja jest drugim po Chinach najlepiej rozwijającym się krajem świata w niektórych sektorach gospodarki" - przekonywał. Jak zaznaczył, tureckie przedsiębiorstwa na całym świecie uczestniczą w setkach projektów o wartości przekraczającej 360 mld dol.
"Zapraszam państwa do współpracy, trzeba wykorzystać oferty inwestycji w Turcji" - zwracał się do polskich przedsiębiorców Caglayan.
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński również zapraszał Turków do inwestowania w Polsce. "Liczymy, że turecki kapitał, tureccy przedsiębiorcy będą współtworzyć wielki sukces tu w Polsce" - oświadczył.
Podczas forum Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podpisała porozumienie o współpracy z turecką agencją wsparcia inwestycji. Porozumienie zawarły też Krajowa Izba Gospodarcza oraz tureckie stowarzyszenie izb handlowych.
Stowarzyszenia biznesowe mają opracować raport, w którym wskażą najbardziej perspektywiczne sektory gospodarki, jeśli chodzi o wzajemną współpracę.
W obecności ministrów gospodarki Turcji i Polski podpisały też porozumienia dwie polskie firmy z branży górniczej: Kopex i Famur - z tureckim przedsiębiorstwem Hattat.
Famur podpisał list intencyjny dot. dostaw maszyn górniczych do mającej ruszyć kopalni Amasya B. Z kolei Kopex podpisał porozumienie ws. doradztwa inżynieryjnego tego projektu.
9308367
1