Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trzy w jednym

5 stycznia 2016
Trzy w jednym. Ministerstwo rolnictwa zamierza połączyć trzy inspekcje zajmujące się bezpieczeństwem żywności. Choć wszyscy chwalą pomysł tzw. spionizowania Inspekcji Weterynaryjnej - entuzjazmu ze strony przemysłu spożywczego nie widać.

Przedsiębiorcy od zawsze nalegali, aby ograniczyć ilość instytucji zajmujących się kontrolą bezpieczeństwa i jakości żywności. W końcu założenia do ustawy zostały opracowane. I tak na bazie trzech podległych ministerstwu rolnictwa instytucji: Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ma powstać nowa: Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności oraz Weterynarii, która będzie przeprowadzać kontrole "od pola do stołu”.

Marcin Hydzik – Związek Polskich Przetwórców Mleka - "Wyrażamy pewne obawy o konieczność łączenia czegoś co dobrze działa nasza współpraca szczególnie z inspekcją weterynaryjną jest bardzo dobra."

Przedsiębiorcy zwracają także uwagę, że w skład nowej inspekcji nie wchodzi Sanepid, który cały czas będzie działał oddzielnie. Za to wszyscy chwalą decyzję o tzw. spionizowaniu Inspekcji Weterynaryjnej. Gdy nowe prawo wejdzie w życie powiatowi i wojewódzcy lekarze weterynarii przestaną podlegać władzom samorządowym, a zaczną Głównemu Lekarzowi Weterynarii.

Witold Choiński - Izba Gospodarcza „Polskie Mięso” - "Z pewnością pionizacja inspekcji weterynaryjnej jest bardzo ważna w tej całej inspekcji i pomoże usprawnić i uniezależnić tą inspekcję."

I jeszcze jedno. Przy okazji zupełnie innej ustawy okazało się, że mimo protestów przemysłu spożywczego spore zmiany szykują się w Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czyli Sanepidzie.

Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności - "Żeby było trochę śmieszniej to z kolei PIS przechodzi teraz de-pionizacje czyli pójdzie w strukturę także, gdzie to wojewodowie będą decydować o obsadach inspektoratów czemu my jako przedsiębiorcy mocno się sprzeciwialiśmy."

Tylko na potrzeby samej Wspólnej Polityki Rolnej co roku wykonuje się około 50 tysięcy kontroli na miejscu w gospodarstwach rolnych, hurtowniach czy zakładach przetwórczych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę