Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trzoda chlewna coraz bardziej opłacalna

25 stycznia 2012
Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że z najnowszych danych Komisji Europejskiej (KE) wynika, że w UE w grudniu 2011 r. po raz kolejny poprawiła się relacja cen trzody chlewnej do cen pasz. Po wielu miesiącach niskiej opłacalności w produkcji zwierzęcej, obecnie powraca ona do przeciętnych poziomów - podają analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

Według wyliczeń KE w grudniu przeciętna relacja cen trzody chlewnej do cen pasz wyniosła 5,9:1. Była to najwyższa relacja od września 2010 roku. Jednakże z drugiej strony warto zauważyć, że przez dwa lata w okresie od sierpnia 2008 r. do sierpnia 2010 r. relacja ta nie spadała poniżej poziomu 6,0:1. Czyli można powiedzieć, że w grudniu 2011 r., po jedenastu miesiącach ciągłego wzrostu, relacja ta dopiero zaczęła zbliżać się do normalnych poziomów. Co więcej, obserwowane w styczniu br. spadki cen trzody chlewnej w UE i jednocześnie wyższe ceny zbóż i roślin oleistych na rynkach światowych, mogą spowodować ponowny jej spadek. Sytuacja ta może stanowić czynnik opóźniający ewentualną odbudowę produkcji trzody chlewnej w UE.
Na tym tle sytuacja na rynku w Polsce w grudniu kształtowała się bardziej korzystnie z punktu widzenia producentów trzody chlewnej. Ceny trzody wzrosły powyżej przeciętnej ceny unijnej, a ceny pasz kontynuowały stopniowe spadki. Relacja cen żywca do cen pasz była najwyższa od lata 2009 r., kiedy sytuacja producentów była naprawdę dobra. Prawdopodobnie ta sytuacja już spowodowała wzrost zainteresowania tuczem trzody chlewnej - widać to np. w wysokich cenach prosiąt. Jednakże głębokie spadki cen trzody w styczniu br. utrudniają jednoznaczną ocenę perspektyw. Jeśli styczniowe spadki okażą się krótkotrwałe i w kolejnych miesiącach trzoda wyraźnie podrożeje, już w połowie 2012 r. krajowe pogłowie trzody chlewnej może zacząć rosnąć. Gdyby dodatkowo wzrosty cen trzody były duże, ceny pasz nie zaczęłyby znacząco rosnąć, a import prosiąt byłby na wysokim poziomie, niewykluczony jest nawet scenariusz, że już w marcu pogłowie trzody chlewnej wzrośnie. Oceniamy jednak, że szanse jego realizacji nie są duże.



POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę