Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trzeba wzmocnić inwestycje w badania i rozwój

5 grudnia 2014
Przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej muszą wzmocnić inwestycje w badania i rozwój, aby zachować konkurencyjność w skali światowej
Inwestycje firm mających siedzibę w UE w badania i rozwój wzrosły w 2013 r. o 2,6 proc. pomimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej. Jednak wzrost ten uległ spowolnieniu w porównaniu z 6,8 proc. w roku poprzednim. Jest on również niższy od średniej światowej z 2013 r. (4,9 proc.) i pozostaje w tyle za poziomem inwestycji przedsiębiorstw z siedzibą w USA (5 proc.) i Japonii (5,5 proc.).
Wyniki te zostały opublikowane w opracowanym przez Komisję Europejską tegorocznym unijnym zestawieniu danych dotyczących inwestycji w badania i rozwój w przemyśle (2014 EU Industrial R&D Investment Scoreboard), w którym przeanalizowano nakłady 2,5 tys. czołowych przedsiębiorstw na świecie, co stanowi około 90 proc. całkowitych wydatków przedsiębiorstw na badania i rozwój.
Dane pokazują, że przedsiębiorstwa mające siedzibę w UE (w liczbie 633) zainwestowały w 2013 r. 162,4 mld euro, przedsiębiorstwa z siedzibą w USA (804) zainwestowały 193,7 mld euro, a nakłady 387 przedsiębiorstw z Japonii wyniosły 85,6 mld euro.
Przedsiębiorstwa ujęte w zestawieniu zatrudniały w 2013 r. 48 mln pracowników na całym świecie. W ciągu ostatnich ośmiu lat (2005–2013) wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach z siedzibą w UE wyniósł 18,2 proc. a sektory o wysokiej intensywności badań i rozwoju stymulują ten wzrost. Tendencja ta jest nadal mocna mimo nieznacznego spadku wskaźnika zatrudnienia (0,6 proc.) przez unijne przedsiębiorstwa w ubiegłym roku.
W przypadku przedsiębiorstw z siedzibą w UE 97 proc. łącznych inwestycji w badania i rozwój skupia się w rękach przedsiębiorstw zlokalizowanych w dziesięciu krajach. Na ogólny wynik składają się w dużym stopniu inwestycje przedsiębiorstw z siedzibą w trzech krajach: Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, których wkład wynosi ponad dwie trzecie łącznej kwoty nakładów. W Niemczech i Wielkiej Brytanii inwestycje przedsiębiorstw w dalszym ciągu rosły (odpowiednio 5,9 proc. i 5,2 proc.) powyżej średniej, podczas gdy firmy francuskie odnotowały spadek inwestycji w badania i rozwój (–3,4 proc.).
Spadek inwestycji w kilku dużych unijnych przedsiębiorstwach szczególnie wpłynął na stopę inwestycji krajowych w badania i rozwój. Tak było w przypadku Nokii (–17,1 proc.) i STMicroelectronics (–19,2 proc.), co miało znaczący wpływ na ogólne inwestycje w Finlandii (–11,6 proc.) i Niderlandach (–0,1 proc.), dwóch z dziesięciu przodujących krajów w Europie.
Tymczasem przedsiębiorstwa ujęte w zestawieniu mające siedziby w niektórych państwach UE odnotowały wzrost inwestycji w badania i rozwój wyższy od średniej światowej, jak w przypadku Irlandii (13,6 proc.) i Włoch (6,4 proc.) oraz od średniej unijnej (Hiszpania 4,4 proc.).
Unijne zestawienie danych dotyczących inwestycji w badania i rozwój w przemyśle publikowane jest co roku przez Komisję Europejską (Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych i Wspólne Centrum Badawcze). W 2014 r. jest ono oparte na próbie 2,5 tys. przedsiębiorstw. W badaniu zebrano kluczowe wskaźniki w zakresie badań i rozwoju oraz wskaźniki ekonomiczne odpowiadające najnowszym opublikowanym bilansom przedsiębiorstw. Zmierzono całkowitą wartość globalnych inwestycji tych firm w badania i rozwój, finansowanych z własnych środków, niezależnie od tego, gdzie te działania badawczo-rozwojowe są zlokalizowane. Zestawienie obejmuje przedsiębiorstwa, które w 2013 r. zainwestowały ponad 15,5 mln euro w badania i rozwój. Mają one siedzibę w UE (633), USA (804), Japonii (387) oraz innych krajach (676), w tym w Chinach (199), na Tajwanie (104), w Korei Południowej (80) oraz Szwajcarii (62). Dzięki kolejnym zestawieniom można analizować bazę danych zawierającą informacje na temat przedsiębiorstw przodujących w zakresie badań i rozwoju od 2003 r. oraz zachowania przedsiębiorstw i ich wyniki w dłuższej perspektywie czasowej.
Unijne badanie tendencji w zakresie inwestycji w badania i rozwój w przemyśle za 2014 r. opiera się na poszerzonej próbie 1 tys. przodujących podmiotów inwestujących w badania i rozwój w UE.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę