Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trzeba wykupić ponad 100 tys. sztuk trzody chlewnej ze strefy buforowej

5 stycznia 2016
W związku z ASF trzeba wykupić ponad 100 tys. sztuk trzody chlewnej z terenów, które nie wejdą do pomniejszonej strefy z największymi restrykcjami - podał minister rolnictwa Marek Sawicki. W sobotę wchodzi w życie decyzja KE o zmniejszeniu w Polsce strefy buforowej dot. ASF.

W ubiegłym tygodniu Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt Komisji Europejskiej zdecydował o zmniejszeniu w Polsce strefy objętej najbardziej dotkliwymi restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Obejmą one powiaty: sejnieński, augustowski, sokólski i białostocki w woj. podlaskim.
"Strefa zagrożenia (dotyczącego ASF) jest na niecałych czterech powiatach. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek, a od soboty wejdzie w życie" - zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki po poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli.
Jak podkreślił, "trzeba jak najszybciej skupić trzodę z obszarów +wyjmowanych+ ze strefy buforowej". I w związku z tym do soboty trzeba wykupić trzodę z terenu woj. lubelskiego i powiatu łosieckiego w woj. mazowieckim. Równolegle trwa wykup trzody chlewnej z woj. podlaskiego - zaznaczył Sawicki. Do wykupienia jest sto kilkadziesiąt tys. sztuk trzody chlewnej.
"Moce przerobowe zakładów, które pracują w tamtych okolicach są na tyle duże, że kupienie tej ilości trzody nie powinno być problemem" - uważa minister rolnictwa. Jak dodał, trzeba spieszyć się z wykupem, ponieważ w związku z przypadkami ASF "część rolników przetrzymała swoje produkty" i mają opóźnienia w spłacie zobowiązań finansowych. Zadaniem Agencji Rynku Rolnego będzie jak najszybsze wypłacenie rekompensat współfinansowanych przez UE, a zakłady powinny wypłacić rolnikom należne im pieniądze - podkreślił minister.
Strefa buforowa została wyznaczona w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików w pobliżu białoruskiej granicy.
Rolnicy, których gospodarstwa są w strefie buforowej, otrzymają rekompensaty z powodu spadku cen skupu żywca w związku z ASF. Zgodnie z zatwierdzonymi w czwartek zasadami, producenci trzody z tej strefy otrzymają maksymalnie 35,7 euro za 100 kg (waga tuszy), za świnie ubite od 26 lutego do 25 maja. Pula środków dla Polski pozwoli na dopłaty w łącznej wysokości do 20 tys. ton mięsa, co daje 7,14 mln euro wsparcia, z czego UE sfinansuje 50 proc.
Sawicki zaznaczył, że choć obecnie jest zgoda KE na dopłatę do skupu 20 tys. ton żywca, to ministerstwo rolnictwa w poniedziałek wystąpiło do KE o zwiększenie dopłaty do 40 tys. ton żywca. Kwota na ten cel wyniosłaby ok. 15 mln euro, przy czym połowa będzie pochodziła z budżetu krajowego.
Wypłatą rekompensat zajmie się Agencja Rynku Rolnego. Podstawą do uzyskanie rekompensaty będzie faktura sprzedaży świń.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę