Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trzeba utrzymać konkurencyjność polskiego rolnictwa

4 października 2013
Potrzebę utrzymania konkurencyjności polskiego rolnictwa i zwielokrotnienia wymiany handlowej podkreślał podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

"Polska w ostatnich pięciu latach potwierdziła swoją dobrą markę i potwierdziła, że jest gospodarką przemysłową" - mówił Piechociński. Dodał, że jednym z najbardziej konkurencyjnych sektorów gospodarki jest przemysł rolno-spożywczy, a osiągnięte już "przewagi konkurencyjne trzeba umacniać". Minister gospodarki mówił, że wielkim zadaniem jest zwielokrotnienie naszej wymiany handlowej.
"Musimy wchodzić, także w obszarze wsi i rolnictwa, w rynek globalny, w którym trzeba tworzyć nową ofertę" - powiedział Piechociński. "Moją osobistą ambicją jest umacnianie trendów proeksportowych polskiej gospodarki. Najpóźniej w roku 2025 powinniśmy mieć zrównoważoną wymianę handlową w podziale na Europę i resztę świata"- mówił wicepremier. Jak zauważył obecnie trzy czwarte polskiej wymiany handlowej, także rolniczej, jest związane z UE.
Wicepremier zauważył, że w ciągu 1,5 roku - 2 lat Polska stanie przed dylematem, czy wejść do strefy wolnego handlu i inwestycji z USA, a "jeśli tak, to na jakich zasadach: co chronić, a na co się otworzyć".
Piechociński podkreślił, że bardzo ważna jest współpraca i współdziałanie między rolnikami, doradcami, służbami weterynaryjnymi, samorządami i administracją państwową. "Za polską markę i jakość polskich produktów, także w odbiorze zewnętrznym, odpowiadamy my wszyscy. Musi być zero przyzwolenia na psucie tej jakości" - mówił dziennikarzom.
Podczas inauguracji na UR minister poinformował, że prowadzi zaawansowane negocjacje z krajami Afryki oraz dawnego obszaru ZSRR dotyczące oferty edukacyjnej polskich uczelni dla ich obywateli.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie świętuje w tym roku 60-lecie autonomicznej działalności. Główne obchody połączone z konferencją naukową zaplanowano 18 października. Wicepremier otrzymał w środę medal wybity z okazji jubileuszu.
Rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Włodzimierz Sady mówił, że nowoczesne, szeroko rozumiane rolnictwo staje się ważną gałęzią polskiej gospodarki i eksportu. Według danych ministerstwa gospodarki od stycznia do czerwca 2013 r. eksport artykułów rolno-spożywczych i zwiększył się o blisko 14 proc., osiągając wartość prawie 9,3 mld euro, co stanowiło 12,5 proc. całego polskiego eksportu, a analizy Komisji Europejskiej przewidują, że do 2050 roku "światowe zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 70 proc.".
Jednocześnie - jak mówił rektor - według opublikowanego w Rzymie w czerwcu br. raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, 870 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu, a dwa miliardy z powodu niedożywienia.
"Zjawisko głodu w XXI wieku staje się w pewnym sensie wyrzutem skierowanym do nas - naukowców. Tutaj dotykamy kolejnego wyzwania, jakim jest innowacyjność. Opracowanie skuteczniejszych technologii oraz metod agrotechnicznych i hodowlanych, jak również kreowanie nowych ras roślin i zwierząt, stanowią główne kierunki badań na najbliższe lata" - powiedział Sady. Jak podkreślił, bardzo istotne jest bezpieczeństwo żywności. "Należy szukać optymalnego połączenia tego, co nowoczesne, z tym, co zdrowe i bezpieczne. Liczne doniesienia medialne wskazują na konieczność restrykcyjnego przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa produkcji żywności dla milionów ludzi" - mówił Sady.
Nawiązując do niżu demograficznego, którego skutki będą odczuwalne do roku 2030 rektor mówił, że UR od kilku lat zabiega o pozyskiwanie studentów z innych krajów. Obecnie na uczelni studiuje blisko 12 tys. młodych ludzi, a zatrudnionych jest 252 samodzielnych pracowników naukowych, w tym 117 profesorów.
Jak poinformował Sady, w 2013 i 2014 r. uczelnia, m.in. dzięki pieniądzom z UE i dotacjom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zrealizuje inwestycje o łącznej wartości przekraczającej 61,7 mln zł.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę