Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Trzeba poprawić miejsce rolników w łańcuchu żywnościowym

23 października 2012
Copa-Cogeca przyjęła z zadowoleniem  rozmowy ministrów ds. rolnictwa UE na temat sposobów poprawy pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, tak aby mogli uzyskiwać wyższe dochody z rynku.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca podczas spotkania  z Sofoclisem  Aletrarisem, cypryjskim ministrem ds. Rolnictwa wskazał, że spółdzielnie rolnicze odgrywają ważną rolę w wielu sektorach, np. w sektorze mleka, czy owoców i warzyw. Uznał za krok w dobrym kierunku propozycję Komisji w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, aby wzmocnić siłę przetargową rolników i poszerzyć na wszystkie sektory uznawalność organizacji producentów, zrzeszeń organizacji producentów oraz organizacji międzybranżowych. Zaznaczył jednak, że należy opracować jasną definicję OP, ich celów i zadań oraz zagwarantować „pewność prawa” w odniesieniu do wspólnotowego prawa konkurencji, tak aby organizacje te mogły się zrzeszać i działać na większą skalę. W sytuacji dużej siły nabywczej kilku dystrybutorów, większy udział spółdzielni w rynku może zwiększyć dochody, które rolnicy uzyskują za swoje produkty i zmniejszyć wahania cen. Pokazuje to, że dostosowanie prawa konkurencji mogłoby przysłużyć się przywróceniu równowagi w łańcuchu dostaw żywności.

- Potrzebujemy również szczególnych instrumentów, by wyeliminować z łańcucha żywnościowego nieuczciwe praktyki handlowe prowadzące do nadużyć Przy tak ogromnej niestabilności rynku, potrzebne są silne instrumenty zarządzania rynkiem, jak interwencja i prywatne przechowywanie.  Ważne są również instrumenty przyczyniające sie do ochrony rolników przed ryzykiem, takie jak ubezpieczenie oraz rynki terminowe  – mówi Pesonen.

Ponadto, Copa-Cogeca wzywa do sprawiedliwego i uczciwego traktowania rolników i uważa, że ma sens wprowadzenie płatności obszarowych podobnego typu we wszystkich państwach członkowskich do roku 2020. Według propozycji Komisji, zmiany te mają być wprowadzane gwałtownie, co będzie miało bardzo niekorzystne skutki dla rolników i ich zdolności produkcyjnej. Zmiany te powinny być wprowadzane stopniowo przez cały okres, a nie poprzez skoncentrowanie w początkowej fazie, tak jak proponuje Komisja.
Zdaniem Pesonen konieczne jest zainteresowanie zainteresowania młodych ludzi rolnictwem i wzmocnienie służących temu instrumentów w nowej WPR. Wyraził on  jednak wątpliwość, czy przyznanie dodatkowej płatności w pierwszym filarze WPR umożliwi osiągnięcie tego celu, jako że to działanie uzależniłoby młodych rolników od płatności bezpośrednich. Po drugie, główną przeszkodą, z jaką borykają się młodzi rolnicy, jest brak dostępu do kapitału, a zatem płatności bezpośrednie nie pomogły by im w niezbędnych inwestycjach. „Copa-Cogeca uważa, że na państwach członkowskich powinien spoczywać obowiązek zapewniania dodatkowego wsparcia dla młodych rolników, ale niekoniecznie w postaci dodatkowych płatności uzupełniających płatności bezpośrednie. Można to osiągnąć poprzez dodatkowe wsparcie w ramach drugiego filaru WPR, np. poprzez wyższe wsparcie inwestycji.
W związku z faktem, że rozmowy na temat budżetu UE nabierają tempa Pesonen podkreślił potrzebę silniejszego budżetu WPR. Ma on kluczowe znaczenie dla zapewnienia dynamiki i konkurencyjności europejskiego sektora rolnictwa, który zatrudnia 40 milionów osób i przyczynia sie do walki z kryzysem gospodarczym w Europie. W temacie rybołówstwa, zakwestionował propozycję Komisji, by znieść wsparcie z tytułu stałego lub tymczasowego zaprzestania prowadzenia działalności. Cogeca uważa, że restrukturyzacja jakiekolwiek sektora b

POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę