Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trybunał zdecydował o KRUS

5 stycznia 2016
Nic o nas - bez nas! – podkreślają kujawsko-pomorscy rolnicy. Zebrali już kilka tysięcy podpisów pod petycją do rzecznika praw obywatelskich w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodny z konstytucją fakt, że takie same składki budżet państwa płaci za gospodarzy niezależnie od ich majątku.

Domagają się sprawdzenia sytuacji pozostałych uprzywilejowanych grup, a także dialogu z rządem w sprawie reformy KRUS-u. Podkreślają, że nie chcą specjalnych przywilejów, ale równych szans.

Józef Goc prowadzi 230 hektarowe gospodarstwo rolne w gminie Gąsawa. Płaci wyższe składki, ale to nie ma przełożenia na wysokość świadczeń emerytalnych. Dlatego gospodarz uważa, że reforma KRUS-u jest niezbędna.

Józef Goc, Gomółkowo „Jeszcze większe składki mogę płacić, ale też niech świadczenia emerytalne będą wtedy wyższe.”

Sprawę składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników regulują przepisy ustawy z 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Właśnie te zapisy Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją i wyznaczył polskiemu rządowi 15 miesięcy na zmiany. Wśród gospodarzy zawrzało. Jak tłumaczą, rolnicy to przecież tylko jedna z uprzywilejowanych grup.

Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej „Samorząd rolników z Kujaw i Pomorza podjął decyzję że chcemy zbadania przywilejów pozostałych grup będziemy się z tym zwracać do rzecznika praw obywatelskich.”

Pod petycją Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zebrano już ponad 4 tysiące podpisów. Gospodarze chcą pokazać, że są zainteresowani prawidłowym przebiegiem reformy KRUSu. Oczekują na propozycje rządu w sprawie zmian w systemach emerytalnych, podatkowych i zdrowotnych.

Tadeusz Ziółkowski, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza „Nie chcemy przywilejów, ale chcemy równego traktowania.”

Jednak wątpliwości i pytań bez odpowiedzi co do reformy KRUSu jest ciągle zbyt wiele. Eksperci dwoją się i troją aby znaleźć rozwiązanie. Na razie tylko jedno jest pewne – trzeba od nowa stworzyć definicję – kim jest rolnik. Bo jest nazbyt wielu pseudogospodarzy, którzy wykorzystują sytuację tak, by podlegać pod KRUS a nie ZUS.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę