MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Trudna sytuacja w rolnictwie

4 grudnia 2002

Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów wysłuchała informacji o aktualnej sytuacji ekonomicznej w rolnictwie.

Sytuacja dochodowa gospodarstw rolnych jest nadal bardzo trudna. Powodem tego jest utrzymywanie się niekorzystnych relacji cen produktów sprzedawanych i zakupywanych. Ceny towarów rolno-spożywczych przez kolejny rok są czynnikiem hamującym inflację. Następuje więc realny spadek cen rolnych i pogorszenie opłacalności produkcji rolnej i przetwórstwa rolno-spożywczego.

Rolnicy są też grupą o najniższych dochodach (z wyłączeniem rodzin utrzymujących się z pomocy społecznej). Dochody na jedną osobę w gospodarstwie domowym rolników w roku 2001 były niższe o 27% niż w rodzinach pracowniczych i o 26% niższe niż w rodzinach emerytów i rencistów.

W roku 2002 na realny spadek cen w tym sektorze gospodarki nałożył się spadek produkcji, zwłaszcza roślinnej. Nadal utrzymuje się nadwyżka podaży nad popytem – dotyczy to szczególnie produkcji zbóż, żywca wieprzowego, drobiu i mleka. W Polsce praktycznie nie występuje wsparcie rolnictwa dla wyrównania niekorzystnych relacji cenowych, jak ma to miejsce w innych krajach. W roku 2001 według danych OECD procentowy poziom wsparcia polskiego rolnictwa wyniósł 10% produkcji finalnej, wobec 35% w Unii Europejskiej, 31% w krajach OECD i 21% w USA.

Przez trzy kwartały 2002 roku następowało pogorszenie salda obrotów towarami rolno-spożywczymi (najwyraźniej uwidoczniło się to we wrześniu br.) – z 295 mln USD w roku 2001 do 318 mln USD w roku bieżącym. Wzrostowi naszego eksportu nie sprzyjają – podobnie jak w innych krajach – dopłaty bezpośrednie do produkcji rolnej oraz dotacje do eksportu. Największy spadek nastąpił w produktach mleczarskich, rzepaku, mięsie wieprzowym i cukrze.

Szczególnie niepokojąco wygląda pogorszenie się salda obrotów wieprzowiną, na skutek wzrostu importu w warunkach coraz intensywniejszych działań interwencyjnych na tym rynku.

Działania podejmowane na rzecz poprawy istniejącej sytuacji to rozszerzenie i dostosowanie realizowanej w Polsce polityki wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich. Podejmuje się większe interwencje na rynku rolnym, wprowadza się dopłaty do eksportu, monitoruje obroty w handlu zagranicznym oraz stosuje środki chroniące krajowy rynek. W roku 2002 kontynuowano Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Szczególnie zaawansowana jest budowa obiektów infrastrukturalnych na wsi. Do końca sierpnia br. zakończono realizację 51% projektów objętych tym programem. W ramach polityki wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich stosowane są:

  • preferencyjne kredyty obrotowe i inwestycyjne;
  • zerowa stawka VAT na podstawowe środki do produkcji rolnej;
  • ulgi w podatku akcyzowym od paliw zużywanych w rolnictwie.

W 2002 roku w ramach działań interwencyjnych na rynku rolnym:

  • prowadzono, szersze niż w poprzednich latach, interwencyjne działania na rynku zbóż;
  • na rynku mleka – od 1 lipca br. stosowane są dopłaty do cen skupu w klasie ekstra w wysokości 7 gr do 1 litra. Dopłaty będą obowiązywały również w roku 2003, podobnie jak dopłaty do eksportu mleka odtłuszczonego w proszku, dopłaty do kosztów przechowywania masła i serów;
  • kontynuowany jest skup interwencyjny półtusz wieprzowych, którego wielkość wyniesie ok. 150 tys. ton. Prowadzona jest sprzedaż mięsa wieprzowego na eksport. Stosuje się dopłaty do eksportu mięsa wołowego na eksport;
  • w 2002 roku wdrożono realizację ustawy o regulacji rynku skrobi ziemniaczanej, producentom skrobi ziemniaczanej zagwarantowano dopłaty w wysokości 13 mln zł, natomiast producentom ziemniaków zbyt surowca po cenie minimalnej oraz płatności kompensacyjne do produkcji ziemniaków (19 mln zł);
  • plantatorom buraków cukrowych zapewniono prawo do uprawy i dostawy buraków w ramach kosztownej produkcji cukru oraz ustalono ceny minimalne skupu buraków. Producentom i przetwórcom na cele niespożywcze zapewniono dopłaty do eksportu tych wyrobów. Agencja Rynku Rolnego udzieliła poręczeń kredytowych cukrowniom;
  • stosowane są dopłaty do skupu tytoniu surowego ze zbiorów 2002 roku;
  • realizowany jest interwencyjny zakup miodu.

W celu ochrony rynku krajowego rozszerzono możliwości stosowania dodatkowych opłat celnych na towary ważne z punktu widzenia produkcji krajowej. Wycofano część preferencji na przywóz niektórych towarów, podniesiono stawki celne na tytoń oraz o jeden kwartał przesunięto otwarcie kontyngentu na bezcłowy import pszenicy z Unii Europejskiej. Podpisano umowy z Komisją Europejską na uruchomienie środków SAPARD w wysokości 346,6 mln euro i uzyskano zaliczkę na poczet przyszłych wypłat.


POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę