Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Trucizna w Coca-Coli i Pepsi

26 sierpnia 2003

W napojach produkowanych przez Coca-Colę i Pepsico w Indiach wykryto pestycydy
Coca-Cola i Pepsico - dwaj najwięksi konkurenci na rynku napojów bezalkoholowych zostali połączeni wspólnym problemem.

Z powodu skandalu, jaki wybuchł w Indiach po opublikowaniu danych o zawartości śladowych ilości pestycydów w napojach, wielkość sprzedaży obu firm spadła o 30-40 proc. Producenci ze wszelkich sił starają się wyciszyć skandal. Stawką jest bowiem jeden z największych i najszybciej rozwijających się rynków napojów gazowanych.

Piątego sierpnia niezależna organizacja badawcza Center for Science and Environment (CSE) opublikowała wyniki własnych badań, które wstrząsnęły Indiami. Z przygotowanego raportu wynika, że w napojach, produkowanych w tym kraju przez korporację Pepsico, poziom zawartości pestycydów 36-krotnie przekracza normy obowiązujące w UE, a w produktach Coca-Coli zawartość toksycznych substancji przekraczała europejskie normy 30-krotnie.

CSE poinformowała, że toksyczne substancje - w tym osławiony pestycyd DDT - znajdowały się we wszystkich 12 rodzajach napojów bezalkoholowych przebadanych przez specjalistów centrum. Jednocześnie - jak podkreślają autorzy raportu - w tych samych rodzajach napojów (Coke, Pepsi, Diet Pepsi, Sprite i innych), wyprodukowanych w USA, nie znaleziono szkod-liwych substancji.

Obie korporacje produkują napoje, wykorzystując wodę z ujęć podziemnych. Wprawdzie zawartość substancji chemicznych w wodzie z naturalnych źródeł jest dość poważnym problemem w Indiach, to jednak przedstawiciele Coca-Cola i Pepsico podkreślają, że w procesie technologicznym woda przechodzi wiele etapów oczyszczania.

Zdaniem Sanjiv Gupta, prezydenta Coca-Cola India, w danym momencie problem sprowadza się do jednego pytania: czy napoje te są bezpieczne dla indyjskiego klienta? Odpowiedź brzmi jego zdaniem: "Tak". Na pytanie: czy Coca-Cola spełnia międzynarodowe standardy jakości, również odpowiada twierdząco. Według niego wrzawa wokół problemu ma czysto emocjonalny charakter i nie opiera się na naukowych podstawach.

Po opublikowaniu raportu CSE, dzienna sprzedaż napoi: Coca-Cola i Pepsico w Indiach spadła o ok. 30-40 proc. - wynika z danych firm. Produkty te wycofano ze sprzedaży np. w indyjskim parlamencie. W mieście Allahabad, położonym na północy kraju, grupa nacjonalistów zdemolowała biuro oficjalnego dystrybutora Coca-Coli. Tłumy rozwścieczonych mieszkańców tłukło butelki. Aby ostatecznie wyjaśnić problem, władze 70 stanów i okręgów samorządowych postanowiły same zlecić badania podejrzanych napoi.

Wszystkie te wydarzenie zarówno dla Coca-Coli, jak i Pepsico są szczególnie bolesne, tym bardziej że obie firmy upatrują w Indiach, i liczącej ponad miliard ludności, jeden z najbardziej perspektywicznych rynków. Według danych wydawnictwa branżowego Beverage Digest, w 2001 r. każdy mieszkaniec Indii wypijał 10 jednostek (standardowa puszka lub butelka o pojemności 0,33 l) napojów gazowanych rocznie. Dla porównania - Amerykanin konsumował 848 jednostek, a Niemiec - 341 jednostek. Oznacza to, że potencjał rozwoju rynku jest praktycznie nieograniczony, szczególnie jeśli uwzględnimy bardzo szybki rozwój gospodarczy Indii w ostatnich latach. W 2002 r. indyjski rynek napojów bezalkoholowych był szacowany na 2,3 mld USD. W dodatku wykazuje niespotykaną gdzie indziej dynamikę. Po tym jak w ub.r. Coca-Cola podjęła decyzję o sprzedaży w tym kraju napojów w mniejszych opakowaniach i obniżyła ceny, sprzedaż tej firmy skoczyła o 24 proc. i wyniosła niecały 1 mld USD.

Dodatkowym problemem producentów może być to, że indyjski skandal może bardzo negatywnie wpłynąć na globalną sprzedaż obu firm. Wprawdzie indyjski rynek, pomimo dużej ludności kraju, stanowi zaledwie 1 proc. obrotów Coca-Coli, to jednak zła opinia może bardzo szybko objąć całą Azję, a nawet świat.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę