europejskie forum rolników 2025

Tradycyjna "Chłopska wigilia" na Suwalszczyźnie

20 grudnia 2004

Polacy, Litwini i Ukraińcy spotkali się w sobotę na "Chłopskiej Wigilii interkulturalnej" w Domu Pracy Twórczej w Wigrach na Suwalszczyźnie. Katolicy dzielili się opłatkiem, zaś prawosławni prosforą.

Na wigilii w Domu Pracy Twórczej, który mieści się w klasztorze kamedulskim w Wigrach, spotkało się ponad 200 osób reprezentujących różne społeczności woj. podlaskiego. Przyjechało 13 zespołów ludowych i każdy przygotował jedną tradycyjną potrawę.

Wszyscy, bez względu na religię, zasiedli do wspólnego stołu. Rolę gospodarza wigilii pełnił Józef Murawski z zespołu "Pogranicze", znawca kultury polsko-litewskiej. Po przywitaniu wszystkich gości uczestnicy łamali się opłatkiem i prosforą, składali sobie życzenia, a potem śpiewali kolędy.

Prosforę przywiózł zespół Ukraińców z Wólki Terechowskiej k. Czeremchy. Prosfora to drobiny obrzędowego pieczywa, spełniającego w wigilijnej tradycji prawosławnej tę samą rolę, co w rzymskokatolickiej (na terenie Polski) opłatek.

Jak poinformowała PAP Helena Kozłowska z Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach, który zorganizował wigilię, sala w Domu Pracy Twórczej w Wigrach została przystrojona w tradycyjny sposób, kolorowymi tkaninami, pająkami ze słomy i dywanami dwuosnowowymi. Nie zabrakło oczywiście choinki.

Na stole wigilijnym znalazły się m.in. barszcz czerwony, pierogi z grzybami i kapustą, śledź w zalewie octowej, kapusta z grochem oraz litewska kutia.


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę