Torebki plastikowe prawdopodobnie znikną z kalifornijskich sklepów. Stanowy Senat i Zgromadzenie Generalne przyjęły propozycję ustawy o zakazie używania reklamówek w sklepach od lipca przyszłego roku. Potrzebny jest jeszcze podpis gubernatora.
Jeżeli gubernator Jerry Brown podpisze ustawę, Kalifornia zostanie pierwszym stanem wycofującym z użycia plastikowe reklamówki.
"To wielki krok naprzód. Plastikowe reklamówki nie będą dłużej zalegać na plażach, pustyniach, w górach, rzekach, strumykach i jeziorach. Ustawa ma na celu ochronę środowiska, ale także miejsc pracy, bo pozwoli nam przejść do produkcji torebek wielokrotnego użytku" - powiedział pomysłodawca ustawy senator Alex Padilla.
Nowe przepisy przewidują możliwość przyznania pożyczki w wysokości dwóch milionów dolarów firmom, które podejmą się produkcji torebek nadających się do ponownego użycia.
"Utylizacja plastikowych torebek kosztuje miliony dolarów. To jest plaga niszcząca środowisko oraz ogromne niebezpieczeństwo dla fauny i flory. Żółwie, foki i delfiny zaplątują się pływające w oceanach plastikowych odpady i przez nie się duszą" - oświadczyła kalifornijska organizacja ochrony środowiska Californians Against Waste.
Odpady plastikowe mają też negatywny wpływ na żyzność gleb i są rakotwórcze.
Wcześniej podobne przepisy przyjęło wiele miast w Kalifornii, w tym Los Angeles i San Francisco.