Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

To skomplikowane

2 sierpnia 2010
Kiedyś wystarczył jeden hektar ziemi, teraz teoretycznie trzeba mieć co najmniej 3 lub 6, ale w niektórych przypadkach to i tak za mało. Okazuje się, że nowe zasady przekazywania gospodarstw w zamian za renty strukturalne są bardziej skomplikowane niż się początkowo wydawało.    

Rozwiązanie trudnego równania jakim jest wyliczenie powierzchni gospodarstwa, które powinno powstać po przekazaniu w zamian za unijna rentę najbardziej istotna jest liczba 10,15. To średnia, którą daje dodanie i podzielenie wszystkich powierzchni wojewódzkich, czyli tak zwana średnia krajowa. W siedmiu regionach istotne są jeszcze inne dane. Tam gdzie średnia wojewódzka jest mniejsza niż krajowa liczy się także ta pierwsza.

RENTY STRUKTURALNE 2010
wymagana powierzchnia ha  
Województwo Dolnośląskie         15,52
Województwo Kujawsko-Pomorskie         14,94
Województwo Lubelskie                   7,40
Województwo Lubuskie                  20,11
Województwo Łódzkie                   7,41
Województwo Małopolskie          3,80
Województwo Mazowieckie         8,44
Województwo Opolskie                  17,71
Województwo Podkarpackie           4,46
Województwo Podlaskie                  12,05
Województwo Pomorskie                  18,82
Województwo Śląskie                   6,71
Województwo Świętokrzyskie           5,39
Województwo Warmińsko-Mazurskie      22,95
Województwo Wielkopolskie          13,46
Województwo Zachodniopomorskie         30,15

Pytanie dlaczego skoro do ubiegania się o rentę strukturalną powinny wystarczyć 3 hektary w województwie podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim, a w pozostałych 6. Otóż wszystko zależy od tego kto będzie nowym właścicielem gospodarstwa. Jeżeli następca to w regionach gdzie średnia wojewódzka jest wyższa niż krajowa liczy się krajowa, a tam gdzie jest niższa liczy się wojewódzka.

Franciszek Kadzik-ARiMR „Np. w województwie małopolskim nie wystarczy przekazać 3 hektary na rzecz następcy bo tam średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie wynosi za 2009 rok 3,8 ha”. I właśnie co najmniej tyle trzeba przekazać następcy. I tu znowu trzeba wrócić do równania, którego wynik musi wynosić 10 hektarów 15 arów.

Franciszek Kadzik-ARiMR „Jeżeli przekazane gospodarstwo rolne w województwach, w których średnia jest mniejsza niż krajowa, nie spełnia wymogu średniej krajowej to następca będzie miał 3 lata na to, żeby uzupełnić tę powierzchnię do średniej krajowej”.

Tyle samo czasu będzie miał na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych. W przypadku gdy nowy właściciel gospodarstwa nie zamierza ubiegać się o premię dla młodego rolnika, już w momencie przejmowania gospodarstwa, musi spełniać warunek kwalifikacji zawodowych. Czyli wykształcenie rolnicze lub staż pracy w gospodarstwie potwierdzony ubezpieczeniem w KRUSie. Dziś prezes Agencji Restrukturyzacji ogłosił oficjalnie termin przyjmowania wniosków o przyznanie rent strukturalnych. Przypominamy, że do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji będzie można się zgłaszać od 1 do 10 września.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę