- Wnioski ustawodawcze Komisji doprowadzą do ograniczenia produkcji oraz wzrostu kosztów i biurokracji - my, jako rolnicy, jesteśmy temu przeciwni – powiedział Gerd Sonnleitner, przewodniczący Copa w kontekście rozmów unijnych ministrów rolnictwa na temat instrumentów dalszego zazieleniania WPR. Komitety podkreśliły, że ich opinie są zgodne z żądaniami.
Na posiedzeniu wysokiego szczebla z duńską prezydencją, Copa-Cogeca apelowała, aby nowa WPR skupiła się na instrumentach zapewniających zielony wzrost, czyli na instrumentach, które są korzystne dla środowiska a zarazem przyczyniają się do utrzymania zdolności produkcyjnej w rolnictwie. Są to działania konieczne ze względu na aktualny kryzys gospodarczy, coraz bardziej ograniczone zasoby naturalne i wzrastające zapotrzebowanie na żywność na świecie. Zdaniem Komitetów nowy dokument Komisarza ds. rolnictwa, Daciana Ciolosa, stanowi krok we właściwym kierunku, jednak powinien on posunąć się dalej.
Wnioski te zostały wygłoszone w odpowiedzi na debatę ministrów na temat kwestii związanych z zazielenianiem zawartych we wnioskach ustawodawczych w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Podczas rozmowy z duńską minister rolnictwa, Gjerskov, przewodniczący Copa, Gerd Sonnleitner powiedział: „Nasze stanowisko odnośnie zazieleniania jest jasne. Instrumenty dalszego zazieleniania WPR nie mogą wpływać negatywnie za zdolność produkcyjną rolników i ich koszty. Instrumenty zazieleniania muszą być proste, praktyczne i uczciwe.” W czasie spotkania wielu ministrów podkreśliło te same elementy.
- Wnioski ustawodawcze Komisji doprowadzą do ograniczenia produkcji oraz wzrostu kosztów i biurokracji - my, jako rolnicy, jesteśmy temu przeciwni. Apelujemy o instrumenty, które zapewnią zielony wzrost. Rolnicy i ich spółdzielnie potrzebują możliwości wyboru instrumentów ze wspólnej listy, które odzwierciedlą zróżnicowane warunki prowadzenia działalności rolnej w Europie. Narzucanie trzech takich samych instrumentów wszystkim rolnikom nie jest ani rozwiązaniem praktycznym, ani nie pozwoli na osiągnięcie korzyści środowiskowych. Kontrola i stosowanie tych instrumentów powinny być proste – dodał Sonnleitner, przewodniczący. Wielu ministrów rolnictwa również apelowało o takie instrumenty.
Przewodniczący Cogeca, Paolo Bruni, następnie wymienił kolejne elementy propozycji Copa-Cogeca odnośnie zielonego wzrostu: „Chcemy nowej WPR, która zachęca do zielonego wzrostu, ponieważ jest to najlepszy sposób na zapewnienie zrównoważonej produkcji i bezpieczeństwa żywnościowego oraz zwiększenia konkurencyjności sektora rolno-spożywczego. Instrumenty tego typu zazwyczaj będą wymagały podjęcia inwestycji i będą to instrumenty wieloletnie. Uważamy, że rolnicy, którzy aktualnie stosują instrumenty wykraczające poza obowiązkowe wymagania środowiskowe UE - np. stosując systemy certyfikacji - powinni automatycznie kwalifikować się do płatności na zazielenianie. Rolnicy nie stosujący instrumentów zazieleniania powinni tracić dodatek na zazielenianie, aczkolwiek ich płatności podstawowe nie powinny być ograniczane, jak zaproponowała to Komisja, ponieważ stanowiłoby to nadmierną karę. W czasie dzisiejszego spotkania wielu ministrów wyraziło swoje poparcie dla tych idei. Ponadto proponujemy wprowadzenie nowego instrumentu w drugim filarze, który zachęcałby do zielonego wzrostu.”
8967512
1