Parlament Europejski poparł 13 czerwca propozycję Komisji Europejskiej, aby z cięć dopłat bezpośrednich w 2013 r. w ramach tzw. dyscypliny finansowej wyłączyć rolników, którzy otrzymają mniej niż 5 tys. EURO.
- Nasze działania przyniosły rezultaty. To bardzo dobra wiadomość dla Polski. Utrzymanie progu 5 tys. EURO oznacza, że w naszym kraju redukcją objętych zostałoby jedynie 4,26% ogółu beneficjentów płatności. Bardzo ważne jest również to, że udało nam się zmniejszyć współczynnik redukcji płatności z poziomu blisko 5%, co proponowała Komisja Europejska do niespełna 0,75%" – mówi europoseł Czesław Siekierski (PSL, Grupa EPL),
wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego.
Mechanizm dyscypliny finansowej został uruchomiony przez Komisję Europejską przy sporządzaniu projektu budżetu UE na 2014 r., kiedy okazało się, że wstępne szacunki płatności bezpośrednich i wydatków związanych z działaniami rynkowymi przekroczyły założony pułap w roku budżetowym 2014 r. W rezultacie poziom płatności bezpośrednich należało zmniejszyć w celu zapewnienia zgodności z tym pułapem.
Na tej podstawie Komisja przedstawia wniosek w sprawie ustalenia współczynnika korygującego stawki płatności bezpośrednich w odniesieniu do roku kalendarzowego 2013, który ma zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę do dnia 30 czerwca 2013 r. W razie braku porozumienia Parlamentu i Rady do dnia 30 czerwca 2013 r., Komisja samodzielnie ustanowi ten współczynnik na podstawie stosownych przepisów.
- Przyjęte stanowisko Parlamentu jest dla nas bardzo dobre. Bardziej skomplikowana sytuacja jest w Radzie, gdzie państwa członkowskie nie mogą się dogadać czy redukcja płatności ma dotyczyć wszystkich, czy też tylko tych powyżej pułapu 5 tys. EURO. Wszystko wskazuje na to, że nie uda się osiągnąć porozumienia przed końcem czerwca, a wtedy o korekcie zdecyduje Komisja, której stanowisko na chwilę obecną jest spójne z polskim podejściem – dodaje Siekierski.