Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

To był niewielki spadek cen skupu mleka

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, w styczniu br. nastąpiła niewielka korekta cen skupu mleka w Polsce. Według danych GUS, w analizowanym miesiącu za 1 hl surowca mleczarnie płaciły średnio 153,65 zł, tj. mniej o 0,2% wobec grudnia 2013 r. ale o ponad 24% więcej wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.

Odnotowana obniżka cen skupu miała charakter głównie sezonowy (w grudniu mleczarnie wypłacają rolnikom dodatkowe premie, bonusy) i była istotnie mniejsza, niż w ostatnich pięciu latach, gdy ceny zmniejszały się przeciętnie o 2,5% w relacji miesięcznej. Na rynku krajowym w dalszym ciągu utrzymuje się wśród przetwórców mleka wyjątkowo silna konkurencja o surowiec. Z drugiej strony informacje Ministerstwa Rolnictwa, które obejmuje swoim monitoringiem największe mleczarnie w Polsce, wskazują na prawie 4-proc. spadek cen skupu mleka, do 149,50 zł/100 kg. Może to oznaczać, że największe wzrosty cen mamy już za sobą, a w kolejnych miesiącach można spodziewać się ich niewielkich obniżek.
Warto zwrócić uwagę na duże zróżnicowanie regionalne, jeżeli chodzi o dynamikę i kierunek zmian cen. Największe spadki odnotowano w województwach charakteryzujących się jednymi z najwyższych cen skupu, tj. podlaskim (o ponad 3% wobec grudnia 2013 r. do 151,96 zł/hl), zachodniopomorskim (o ponad 2% do 160,36 zł/hl) i lubuskim (o prawie 5% w relacji miesięcznej do 157,16 zł/hl). Co ciekawe, ceny wzrosły w województwie dolnośląskim - o prawie 3% do 161,56 zł/hl - oraz opolskim - o ponad 5% do 158,91 zł/hl. Wszystko to powoduje, że zmniejsza się regionalne zróżnicowanie cen.
Podobne tendencje obserwuje się nie tylko na poziomie kraju, ale również w Unii Europejskiej. Dane Komisji Europejskiej wskazują, że o ile jeszcze w I połowie 2013 r. mleko w Polsce było około 12-13% tańsze niż przeciętnie w UE, o tyle w listopadzie ub. r. różnice te spadły do niespełna 9%. Podobnie sytuacja mogła wyglądać w grudniu. Według informacji LTO Nederland, w ostatnim miesiącu 2013 r. w Belgii, Skandynawii oraz w Niemczech mleczarnie nie zmieniały cen skupu mleka, we Francji nastąpiła ich niewielka obniżka, wzrosty odnotowano jedynie w Wielkiej Brytanii.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę