Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Teoria z praktyką

5 stycznia 2016
Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie w dniach 14 – 16 maja swojej siedzibie przy ulicy Meiselsa 1 w Krakowie organizuje  3-dniowe szkolenie pn. „Rola ekonomii społecznej w rozwoju społeczności lokalnych na obszarach wiejskich” połączone z wizytą studyjną w przedsiębiorstwach społecznych.

Jak informują organizatorzy szkolenie adresowane jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych, w szczególności Lokalnych Grup Działania oraz pozostałych instytucji zajmujących się inicjowaniem działań aktywizujących lokalną społeczność i rozwojem lokalnym, w tym samorządów, a także przedsiębiorców czy mieszkańców wsi zainteresowanych zakładaniem przedsiębiorstw społecznych oraz doradców rolnych.
Natomiast jego celem  jest wyposażenie uczestników w wiedzę z zakresu podstawowych zagadnień dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych  w Polsce, ukazanie możliwości „ekonomizacji” działalności organizacji pozarządowych działających na wsi oraz zainspirowanie ich do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości w oparciu o wykorzystanie potencjału miejsca (lokalnych zasobów).


Tematyka szkolenia obejmuje podstawowe zagadnienia z zakresu ekonomii społecznej: pojęcie ekonomii społecznej, rodzaje (formy prawne) podmiotów społecznych; źródła finansowania przedsiębiorstw społecznych, możliwości dofinansowania z funduszy unijnych, aspekty prawne i uwarunkowania prowadzenia działalności przez podmioty społeczne, przykłady dobrych praktyk. Szczególna uwaga zostanie poświęcona zagadnieniom związanym z „ekonomizacją” działalności prowadzonej przez organizacje pozarządowe (LGD)  oraz funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych - jako form aktywizacji zawodowej mieszkańców wsi, a także współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi (w tym LGD) i przedsiębiorstwami społecznymi w kontekście możliwości wsparcia finansowego przedsięwzięć społecznych.
Zajęcia  prowadzić będą  osoby, które od lat zajmują się promowaniem idei ekonomii społecznej w Polsce oraz praktycy, którzy założyli i prowadzą przedsiębiorstwa społeczne. 
W ramach prezentacji dobrych praktyk planowana jest wizyta studyjna w Spółdzielni Socjalnej OPOKA (gm. Klucze, woj. małopolskie) założonej przez dwa stowarzyszenia, która świadczy usługi cateringowe, dodatkowo prowadzi restaurację oraz Centrum Integracji Społecznej, Spółdzielnia OPOKA została nagrodzona za sukces komercyjny zgodny z misją społeczną w ramach konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2011. Ponadto
wizyta studyjna w Ludowym Klubie Sportowym prowadzącym działalność gospodarczą, aktywnie pozyskującym środki z PROW 2007-2013 oraz Lokalnej Grupie Działania „Dolina Soły”, która poprzez zastosowanie mechanizmu Lokalnego Funduszu Grantowego wspiera funkcjonowanie organizacji pozarządowych na swoim terenie, a także  prezentacja doświadczeń związanych z zakładaniem i prowadzeniem Spółdzielni Socjalnej, „EkoSłupia” (woj. pomorskie), założonej z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi (działalność w zakresie usług rękodzielniczych, promocji marki regionu), Spółdzielni Socjalnej „Przystań” z Raciechowic (woj. małopolskie) założonej przez Gminę Raciechowice i OSP w Kwapienicach (działalność w zakresie obsługi cateringowej szkolnych stołówek),

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę