Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tempo wzrostu produkcji mleka na poziomie 2 proc.

5 stycznia 2016
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, według najnowszych prognoz FAO w 2011 r. produkcja mleka na świecie osiągnie poziom 724 mln t, tj. zwiększy się o 2 proc. wobec 2010 roku. Oznacza to, iż tempo wzrostu utrzyma się na poziomie notowanym w ubiegłej dekadzie (2,1 proc.)

Największy przyrost oczekiwany jest w Azji (o 3,4 proc. w relacji rocznej do 265 mln t), w tym głównie w Chinach (o około 5 proc. do 45,3 mln t), Indiach (o ponad 4 proc. do 119,4 mln t) i Pakistanie, czyli u czołowych producentów mleka w regionie. Niewielki spadek przewidywany jest w Korei (efekt pryszczycy) oraz Japonii (o około 2 proc. do 7,7 mln ton). Niemniej, ostatni raport USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) wskazuje, iż dostawy mleka w Japonii wracają do normy, w dalszym ciągu ograniczony jest natomiast popyt.
Wysokie tempo wzrostu produkcji utrzymuje się także w Ameryce Południowej (Argentynie, Brazylii i Chile), co zawdzięczamy przede wszystkim dobrej kondycji pastwisk w sezonie 2010/2011. Zgodnie z prognozami FAO produkcja w tym rejonie w 2011 r. osiągnie poziom 64,1 mln t, tj. o ponad 3 proc. wyższy niż w 2010 roku. Niemniej, eksperci FAO zwracają uwagę na rosnącą konkurencję o ziemię miedzy uprawami polowymi, charakteryzującymi się rekordowymi cenami, a pastwiskami, co ogranicza możliwości dalszego zwiększania pogłowia krów mlecznych.
Z kolei susza a następnie niespotykanie deszczowa pogoda w rejonie Oceanii w sezonie 2010/2011wyhamowały tempo wzrostu produkcji w Nowej Zelandii - do 1,5 proc. w skali roku (17,2 mln t). Zakładając normalne warunki pogodowe, w 2011/2012 dostawy surowca mogą się zwiększyć do 18,5 mln t, przede wszystkim jako rezultat 3,5 proc. wzrostu pogłowia krów mlecznych - wiele gospodarstw w Nowej Zelandii zmienia główny profil działalności z hodowli bydła mięsnego i owiec na produkcję mleka ze względu na jej większą opłacalność.
W Australii gospodarstwa zaczynają odbudowywać stada krów po przedłużającej się suszy, choć według FAO dojście do poziomu "`sprzed suszy"' zajmie jeszcze kilka lat. W rezultacie w sezonie 2010/2011 przewidywany jest jedynie nieznaczny wzrost produkcji mleka sięgający niespełna 1 proc. (do 9,1 mln ton).
Ubiegłoroczna susza, a w konsekwencji problemy z dostępem do paszy, przyczyniły się także do istotnego ograniczenia pogłowia krów w Rosji. Zgodnie z prognozami ekspertów FAO przełoży się to na ponowny (po notowanym w 2010 r.) spadek produkcji mleka w 2011 r. - o około 2 proc. do 31,1 mln ton.
Z kolei w Afryce produkcja mleka może zwiększyć się o około 1 proc. do 38 mln t, głównie za sprawą wzrostu w Kenii i Mali. Niemniej, jego skala może zostać ograniczona przez rosnące ceny pasz.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę