Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tempo wzrostu PKB przyspieszy

27 kwietnia 2005

Tempo wzrostu PKB, po spadku do 3,4 proc. w I kwartale 2005 roku, przyspieszy w kolejnych kwartałach do 4,6 proc. w II kw., 5,0 proc. w III i 5,3 proc. w IV kwartale 2005 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

Szacujemy spadek tempa wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2005 roku do 3,4 proc. z 3,9 proc. w czwartym kwartale 2004 roku. Ale mimo że to czwarty kwartał obniżenia się tempa PKB to należy uznać, że wciąż utrzymuje się korzystna koniunktura, a głównymi czynnikami wzrostu są handel zagraniczny i inwestycje" - powiedział na wtorkowej konferencji Jacek Fundowicz z IBnGR. Według prognoz instytutu, wzrost PKB w 2006 roku wyniesie 5,0 proc. wobec szacowanych 4,6 proc. w 2005 roku.

Oczekujemy, że w 2006 roku wzrost PKB wyniesie 5 proc. głównie dzięki utrzymaniu się wysokiego poziomu inwestycji, korzystnej sytuacji w handlu zagranicznym i wyższemu spożyciu krajowemu –  dodał Marcin Peterlik z IBnGR.

Eksperci instytutu oczekują, że inwestycje wzrosną w 2005 roku o 10 proc., a w 2006 o 11,2 proc. Według prognoz IBnGR, średnioroczny poziom inflacji obniży się w 2005 roku do 2,6 proc., a w 2006 roku do 2,4 proc. z 3,5 proc. w 2004 roku.

Spadek inflacji związany jest z wygasaniem impulsu inflacyjnego, który pojawił się w związku z integracją europejską. Niska inflacja będzie stwarzała Radzie Polityki Pieniężnej pole do obniżek stóp procentowych –  napisali eksperci IBnGR.

Według Peterlika, po obniżce stóp w marcu o 50 pkt. bazowych RPP dokona kolejnej redukcji najpóźniej w maju, a w sumie obniżki w 2005 roku wyniosą 100 pkt. bazowych. Według najnowszego raportu IBnGR, w latach 2005-2006 nie należy oczekiwać istotnych zmian w poziomach kursów walutowych, choć w 2005 roku możliwa jest deprecjacja złotego przed wyborami parlamentarnymi.

Obecnie najważniejszym teoretycznym zagrożeniem realizacji przedstawionego scenariusza makroekonomicznego jest sytuacja na scenie politycznej związana z wyborami. (...) Szybkie wyłonienie nowego rządu sprawi, że czynnik polityczny pozostanie bez wpływu na sytuację gospodarczą. Ewentualne przedłużanie się okresu niepewności politycznej może mieć negatywne konsekwencje przede wszystkim dla rynku walutowego, a w dalszej kolejności dla całej gospodarki. Obecnie jednak niewiele wskazuje na możliwość zrealizowania się negatywnego scenariusza –  napisano w raporcie.

IBnGR prognozuje, że średnioroczny kurs złoty/euro utrzyma się na poziomie 4,1 w 2005 roku i 4,0 w 2006 roku. Natomiast średnioroczny kurs złoty/dolar będzie wynosić odpowiednio 3,2 i 3,1.

Piechota: Wzrost PKB w I kw. ok. 3,5 proc., 5 proc. w 05 trudne

Wzrost PKB w I kwartale wyniósł ok. 3,5 proc., jednak osiągnięcie 5-proc. wzrostu PKB w 2005 roku będzie trudne - ocenia minister gospodarki i pracy Jacek Piechota. Jego zdaniem zależeć to będzie przede wszystkim od kursu złotego i rentowności eksportu.

Wzrost PKB w I kwartale był bliżej 3,5 proc. –  powiedział dziennikarzom we wtorek Piechota. Trudno będzie na koniec tego roku osiągnąć 5 proc. wzrostu PKB. Będzie to zależało od kursu walutowego i rentowności eksportu. Jeśli ta rentowność będzie wyższa, to wtedy 5 proc. będzie bardziej realne –  dodał.

Jego zdaniem słabe wyniki I kwartału to przede wszystkim efekt bazy. Należało się tego - czyli spadku produkcji i tempa wzrost PKB - spodziewać w I kwartale. Prawdopodobnie będzie tak jeszcze w II kwartale. Dzieje się tak z prostej przyczyn: mieliśmy wysoką bazę, gdyż przed 1 maja 2004 wzrost PKB wynosił około 6 proc. –  powiedział Piechota.(PAP)

Według ostatnich danych GUS produkcja przemysłowa w I kwartale tego roku wzrosła o 0,7 proc. rdr w porównaniu do 19 proc. w tym samym okresie ubiegłego roku. Zdaniem wiceprezes GUS Haliny Dmochowskiej wzrost PKB w I kwartale 2005 będzie wolniejszy niż w IV kwartale 2004 roku, kiedy wzrósł o 3,9 proc.

Ekonomiści oceniają, że wzrost gospodarczy w I kwartale 2005 wyniesie około 3,3 proc. PKB, w II kwartale wyniesie 3,8 proc., a w całym roku średnio 4,4 proc. W ustawie budżetowej na ten rok zapisano 5-proc. wzrost PKB.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę