Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tegoroczna pszenica ma wysoką wartość wypiekową

5 stycznia 2016
Ziarno pszenicy zebranej w tym roku w woj. śląskim ma dobre parametry, jeśli chodzi o wartość wypiekową. Pod tym względem jest zdecydowanie lepiej niż w poprzednim roku, kiedy we znaki dała się powódź - oceniają specjaliści ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Wskazują jednak zarazem na stosunkowo niską zawartość glutenu i białka w ziarnach, co świadczy o złej agrotechnice. Przypominają rolnikom o konieczności zachowania rygoru technologicznego - nawożenia, ochrony, dotrzymywania terminów - oraz o dobieraniu odpowiednich odmian ziarna do warunków glebowo-klimatycznych.
Jak co roku doradcy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie (ŚODR) pobrali próbki pszenicy od rolników, aby przekazać je do analizy w Zakładzie Przetwórstwa Zbóż i Piekarstwa Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie.
Badaniu poddano takie odmiany jak np.: Natula, Tonacja, Wydma, Bogatka, Mulan, Ethos, Meteor, Muszelka i Leiffer - łącznie 22 próby z północnej części woj. śląskiego. Wyniki pokazują, jak kształtowały się parametry jakościowe badanych odmian, czyli np. zawartość białka i glutenu oraz gęstość ziarna.
Okazało się, że ziarno pszenicy z tegorocznego zbioru charakteryzuje się dobrymi parametrami, jeśli brać pod uwagę wartość wypiekową - są one zdecydowanie lepsze niż w 2010 r. "W poprzednim roku mieliśmy powodzie, było niskie nasłonecznienie. Przełożyło się to także na jakość pszenicy. W tym roku jest już lepiej" - powiedział PAP Andrzej Wieczorek z ŚODR.
Elżbieta Kluba - główny specjalista ds. produkcji roślinnej w ŚODR - zwróciła jednak uwagę, że mimo poprawy jakości ziarna, także w tym roku nie zostały osiągnięte wskaźniki dotyczące ilości glutenu i białka - co świadczy o złej agrotechnice, zwłaszcza nawożeniu azotem, stosowanych dawkach i terminach nawożenia.
Ilość glutenu dla odmian chlebowych to minimum 26 proc., dla odmian jakościowych - 30 proc. W badanych próbkach wyniosła ona od 20 do 29,8 proc. Zawartość białka wyniosła od 10,4 do 13,6 proc, ale tylko jedna z próbek odmian jakościowych osiągnęła minimum dla tej klasy ziaren, wynoszące 13,5 proc. Wszystkie próbki wskazują, że mąka nadaje się do wypieku.
Jak wyjaśnia Kluba, skład glutenu i jego jakość zależą głównie od czynnika genetycznego, zakodowanego w cechach odmianowych, natomiast już ilość glutenu może być modyfikowana czynnikami siedliskowymi i agrotechnicznymi. O poziomie i jakości białek w ziarnie, które warunkują właściwości ciasta pszennego, decyduje azot.
"Nie bez znaczenia jest także niedostosowanie dawek fosforu i potasu zgodnie z zasobnością gleby w te składniki. Uboga zasobność gleb to pogorszenie jakości technologicznej ziarna, gdyż fosfor jest składnikiem kwasów nukleinowych - jego niedobór zmniejsza syntezę białek, zaś potas i magnez aktywują enzymy biorące udział w syntezie białka" - wyjaśnia Kluba.
Według przeprowadzonej analizy, około 87 proc. badanych próbek osiągnęło właściwą wartość gęstości ziarna. Gęstość świadczy o dorodności ziarna. Ziarno pszenicy o dobrej jakości powinno mieć gęstość na poziomie co najmniej 72 kilogramów na hektolitr, gęstość wyższa od 76 kg/hl wskazuje na lepszy rozwój bielma, czyli stanowi o większej wydajności mąki.
Tzw. liczba opadania wynosiła od 77 do 338 sekund i tylko 22 proc. badanych próbek nie osiągnęło wartości 200 sek. Ziarno pszenicy o liczbie opadania niższej niż 150 znajduje się w stanie dużej aktywności życiowej i intensywnie "oddycha", wydzielając wodę i ciepło. Może to powodować problemy w czasie przechowywania. Warunki składowania takiego ziarna muszą być dokładnie kontrolowane. Gwarancją uzyskania mąki pszennej o odpowiednim poziomie liczby opadania jest stosowanie do przemiału ziarna pszenicy o liczbie opadania w granicach 200-300.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę