Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Technoeuropa

24 maja 2004

W Europie centra technologiczno-badawcze są dość popularne. Powstają tam nowe rozwiązania techniczne, prowadzi się badania nad nietypowymi metodami leczenia najpoważniejszych chorób, tworzy nowe rozwiązania dla motoryzacji, telekomunikacji, budownictwa.

Przykłady? Park Nauki i Technologii Taguspark w Lizbonie. Mają w nim udziały wyższe uczelnie, instytucje naukowo-badawcze, firmy przemysłowe i z sektora finansowego, władze centralne i lokalne. Rząd portugalski do tej pory przeznaczył na rozwój parku powołanego na początku lat 90. aż 30 mln dolarów.

Na mniejszą skalę podobne przedsięwzięcie zorganizowano w Berlinie i Budapeszcie. W Berlinie ma swoje ośrodki badawcze m.in. 21 firm biomedycznych i osiem usługowych. W Parku Technologicznym Buch na 32 hektarach pracuje 600 osób, tworzących produkty najnowszej generacji w dziedzinach tak odmiennych, jak m.in. biologia molekularna i optymalizacja technik dystrybucji i sprzedaży m.in. przez Internet. W Parku Technologii i Innowacji Infopark założonym w 1996 roku na siedmiu hektarach nad brzegiem Dunaju ulokowała część swojej działalności m.in. duża węgierska firma telekomunikacyjna Mafav. Powstały tu centra rozwojowe spółki. Badania prowadzą też fachowcy z innych dziedzin.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę