Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tartaki

15 lutego 2008
Od roku na Opolszczyźnie tartakom i stolarniom brakuje drewna. Tak źle jak w ostatnim miesiącu jednak jeszcze nie było. Zdaniem przedsiębiorców i właścicieli małych tartaków i ogromny popyt na drewniany surowiec wykorzystują nadleśnictwa, które renegocjują kontrakty i podnoszą ceny.

Opolscy właściciele tartaków aby sprostać zamówieniom i uchronić się przed bankructwem już kupują drewno za południowa granicą. W ostatnich latach w województwie opolskim powstało kilkadziesiąt drobnych tartaków. Mają zbyt na drewno i podbijają ceny na przetargach. Dlatego najtańsze drewno zdrożało o ponad 30 złotych za metr sześcienny, a tarcica o ponad 60 złotych. Średnia cena lepszych gatunków wynosi już od dwustu pięćdziesięciu do pięciuset złotych za metr sześcienny. Do tego wielu mieszkańców województwa pracuje za granicą i za zarobione pieniądze rozpoczyna budowy. Łagodna zima zwiększyła zapotrzebowanie na stolarkę i w regionie bogatym w tereny leśne, zaczęło brakować drewna. Zwłaszcza sosnowego i świerkowego.

Bogusław Janik, właściciel tartaku w Malerzowicach – „W drewnie stosowym mogłem złożyć ofertę na 5 tysięcy 800 metrów sześciennych, złożyłem taką ofertę, cenę maksymalną dałem, zerowy termin płatności, a mimo to redukcja tych zakupów objeła tysiąc 300 metrów sześciennych.”

Od ponad roku funkcjonują nowe zasady zakupu drewna z Lasów Państwowych. Dokonuje się go poprzez portal leśno – drzewny w Internecie. Zdaniem właścicieli tartaków to znacznie pogorszyło sytuację.

Stanisław Czepiel, prezes Spółdzielni Usług Rolniczych w Niwnicy – „W zeszłym roku dostaliśmy tysiąc 400 kubików drewna tartacznego. W tym roku dostaliśmy niestety tylko 700, pozostałą część bedziemy musieli prawdopodobnie kupić na internetowej aukcji drewna, co automatycznie podraża koszty naszych wydatków.”

Tymczasem nadleśnictwa Opolszczyzny nie zmieniają planów produkcyjnych. Pomimo wielkiego zapotrzebowania na drewno nie chcą wycinać więcej drzew, bo muszą chronić drzewostan przed dewastacją. Po rozpatrzeniu ofert internetowych w nadleśnictwach okazało się, że na niektórych asortymentów, zwłaszcza pierwszej i drugiej klasy nie udało się sprzedać w całości.

Marek Bocianowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Opole – „Wydaje mi się, że na jakąś panikę jest zdecydowanie za wczesnie, po prostu jest mozliwość dokonania zakupów na aukcji internetowej, gdzie w trakcie roku bedzie można kupować systematycznie.”

Firmy meblarskie i budowlane nie kryją, że za podwyżki cen tego surowca zapłacą klienci. Na razie tartaki ratują się sprowadzaniem nieco tańszego drewna np. z Czech.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę