Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tańsze rozmowy

28 stycznia 2004

Rzeszów chce przełamać monopol Telekomunikacji Polskiej. W Urzędzie Miasta powstał projekt, który zakłada wykorzystanie fal radiowych do połączeń telefonicznych. Pomysł czeka na akceptację Ministerstwa Gospodarki. Autorzy projektu szacują, że ceny rozmów mogą być nawet o 40 procent niższe niż teraz.

Szansę na tanie telefony stwarza działający w mieście od miesiąca system monitoringu. Szesnaście kamer pracuje w technologii radiowej. Można ją wykorzystać nie tylko do kontroli bezpieczeństwa, ale także do rozbudowy łączy telefonicznych i internetowych. Miasto dostało już prawo do korzystania z częstotliwości, która pozwala stworzyć konkurencyjną dla telekomunikacji sieć telefoniczna. W urzędzie miasta działa też cyfrowa centrala, która na razie służy jedynie urzędnikom, ale może obsługiwać kilkanaście tysięcy mieszkańców. W sprawie tanich telefonów przedstawiciele urzędu miasta rozmawiali już z radami największych rzeszowskich osiedli. Propozycją zainteresowanych jest kilka tysięcy osób, głównie tych niezadowolonych z monopolu Telekomunikacji.

Aby dzwonić za pośrednictwem fal radiowych wystarczy zwykły telefon i radiowa antena. Można ją zainstalować na przykład na oknie. Potrzebne jest też takie urządzenie z wejściem do telefonu czy komputera. Koszty ich instalacji u każdego chętnego pokryłoby miasto.

Cała inwestycja kosztowałaby Rzeszów 4 miliony EURO. Jeśli miasto wyłoży ze swego budżetu milion euro jest szansa że pozostałą kwotę przekaże Unia Europejska.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę