europejskie forum rolników 2025

Tańsze pasze przemysłowe

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że październik był kolejnym miesiącem obniżek cen większości rodzajów pasz przemysłowych. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za najpopularniejsze pełnoporcjowe mieszanki paszowe trzeba było zapłacić o 1-3 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W przypadku większości rodzajów pełnoporcjowych mieszanek paszowych rekordowo wysokie ceny notowane były w miesiącach czerwiec-lipiec. Od tego czasu ich ceny są stopniowo obniżane.
Jak wynika z analizy danych MRiRW, w październiku największe spadki zanotowano w przypadku pasz pełnoporcjowych dla krów mlecznych. Obniżka ich cen wyniosła 3,2 proc. W rezultacie ten rodzaj pasz był o ponad 6 proc. tańszy niż w lipcu, kiedy notowano rekordowo wysoką jego cenę na poziomie 1079 PLN netto za tonę. W stosunku do maksymalnych poziomów notowanych przed kilkoma miesiącami, najbardziej obniżyły się notowania pasz prestarter/starter dla trzody chlewnej. W październiku mieszanki te kosztowały przeciętnie 1435 PLN/t, czyli o 22 proc. mniej niż w marcu, kiedy cena wynosiła 1844 PLN/tonę. Pozostałe najpopularniejsze mieszanki paszowe dla trzody chlewnej i drobiu były w październiku o 6-10 proc. tańsze niż w rekordowych miesiącach.

Prawdopodobnie dane za listopad pokażą dalszy spadek cen pasz przemysłowych. Pod koniec września i na początku października na rynku krajowym ceny zbóż paszowych były stabilne lub spadały.

Jeśli chodzi o przewidywania na grudzień, to obstawiamy dalsze spadki cen, choć w mniejszej skali niż w poprzednich miesiącach. Ceny niektórych mieszanek mogą nawet rosnąć. Wpłynie na to lekkie umocnienie się notowań krajowych zbóż paszowych. Sprzyjają temu również stosunkowo wysokie ceny żywca. Jednak z drugiej strony w kierunku dalszych spadków będzie działało to, że na rynku światowym od kilku już miesięcy trwają obniżki cen śruty sojowej. Na giełdzie w Chicago w połowie listopada kosztowała ona o około 10% mniej niż w połowie października. Oznacza to, że nawet po uwzględnieniu faktu osłabienia się złotego wobec dolara, cena śruty wyrażona w krajowej walucie była o około 5 proc. niższa niż miesiąc wcześniej.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę