FAMMU/FAPA podała, że zdaniem brazylijskiej firmy Usimat w niektórych rejonach Brazylii bardziej opłaca się produkować bioetanol z kukurydzy niż z trzciny cukrowej. Firma ma rafinerię w stanie Mato Grosso. Między kwietniem a listopadem, czyli w trakcie kampanii cukrowniczej produkuje bioetanol z trzciny cukrowej. W pozostałych miesiącach zmienia surowiec na kukurydzę.
Dzięki temu zakład pracuje przez 340 dni w roku. W 2013 roku wytworzono w nim 67 tys. ton bioetanolu, w tym 2014 roku ma wzrosnąć do 100 tys. ton. To oczywiście symboliczny wolumen wobec produkcji trzcinowego paliwa (ponad 26 mld litrów rocznie), ale Usimat przekonuje, że w rejonach oddalonych od największych plantacji trzciny cukrowej produkcja z kukurydzy może być dobrem rozwiązaniem.
W 2013 roku w Brazylii zebrano 81,5 mln ton kukurydzy. W tym roku zbiory spadną zapewne poniżej 80 mln ton, częściowo z powodu niskich cen. Tanie ziarno pozwala zaś zarobić na produkcji biopaliwa. Zdaniem Usimat w połowie lipca w stanie Mato Grosso kukurydza była tańsza od trzciny.