Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tam rozlewają mleko, u nas palą zbożem

21 września 2009
Co kraj to obyczaj. Nadmiar plonów i niskie ceny skupu zbóż sprawiły, że np. owsem, jako zbożem nadzwyczaj energetycznym zainteresowały się elektrownie. Tymczasem w Belgii i we Francji z powodu niskich cen skupu mleka zrozpaczeni farmerzy postanowili w geście rozpaczliwego protestu rozlać na polach trzy miliony litrów mleka. Zdaniem producentów, ich zła sytuacja wynika przede wszystkim z nadprodukcji mleka. Sposób walki z tym widzą jeden - przez ograniczenie ilości mleka trafiającego na rynek.

European Milk Board  - Europejski Zarząd Mleczarski domaga się od unijnej komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel zmniejszenia limitów produkcji i nowych propozycji wsparcia, by stawić czoło dramatycznemu spadkowi cen mleka w skupie w ostatnich miesiącach. Ale unijna komisarz jest zdania, że realizacja postulatów rolników byłaby odejściem od uzgodnionej w ubiegłym roku przez ministrów rolnictwa państw UE reformy Wspólnej Polityki Rolnej (zwanej z angielska Health Check). Zakłada ona stopniową liberalizację kwot mlecznych i całkowitą rezygnację z kwotowania w 2015 roku. Francja i Niemcy walczyły o swoich rolników w ubiegłym tygodniu w Brukseli. Kraje te zaproponowały na forum UE silną regulację sektora mlecznego oraz zawieszenie podnoszenia limitów produkcji mleka z myślą o liberalizacji w roku 2015. 16 krajów poparło te postulaty. Sprzeciwiała się Komisja Europejska i szwedzkie przewodnictwo Unii. Przeciwna była też Polska, a na spotkaniu ministrów w Brukseli Marek Sawicki - nasz minister - podkreślał, że nie kwota jest problemem, to nie ona powoduje zaburzenia na rynku, teraz chodzi o dopłaty do eksportu, by przez ten instrument poprawić sytuację i przetwórstwa, i samych hodowców. Nie ma też sensu zwiększanie dopłat na zapasy interwencyjne w UE.

Europejskich producentów mleka w ostatnich miesiącach dotknął spadek cen w skupie o 40 proc., do poziomu z 1992 roku. Związki producentów mleka wzywają do "mlecznych strajków". Nasi związkowcy szykują tymczasem marsz gwiaździsty na Warszawę, jeśli premier Tusk w ekspresowym tempie nie spełni zgłaszanych postulatów - poprawy opłacalności produkcji rolnej generalnie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę