Idziesz do baru czy restauracji z nadzieją, że zjesz chrupiącego schabowego usmażonego z mięsa wieprzowego na tradycyjnej patelni. Tymczasem dostajesz ociekającego tłuszczem kotleta z grubą panierką, która w dodatku odpada i się kruszy. A smak jakiś taki dziwny... Uwaga. To nie schabowy, tylko jego marna podróbka!
Na samą myśl o wysmażonym schabowym niejednemu ślinka cieknie. To bardzo popularne danie w polskich barach i restauracjach. Nic więc dziwnego, że znaleźli się nieuczciwi restauratorzy, którzy postanowili na tym fakcie zarobić. Jak to? Chodzi o to, że pieczony schab ma bardzo podobny kolor jak mięso z piersi drobiu. Dlatego do przygotowania „schabowych” nieuczciwi kucharze stosują zamiast mięsa wieprzowego, mięso z kurczaka, które jest sporo tańsze. - W ten sposób tylko na jednym kilogramie mięsa zarabiają ponad 6 złotych - tłumaczy nam była pracownica baru w Iławie na Mazurach.
Ale to nie jedyne kanciarstwo. Taki drobiowy kotlet mocno rozbity i parę razy obtoczony w panierce zrobionej z mąki, bułki oraz białka, podczas smażenia chłonie bardzo dużo tłuszczu. A to oznacza, że jego waga łatwo i szybko rośnie, więc płacimy więcej. – Szef przy przygotowaniu schabowego, zawsze kazał kroić cienko mięso kurczaka, a później kilka razy obtaczać je panierką, żeby kotlet wyglądał na duży i gruby - opowiada dalej była pracownica baru. – Później smażyliśmy to wszystko w tłuszczu palmowym we frytkownicy. Z 70 gramów mięsa, wychodziło ponad 130 gramów kotleta - zdradza kucharka.
Jeśli więc zobaczymy na talerzu ociekający tłuszczem kotlet, od którego odchodzi panierka i się łamie, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z drobiem, a nie z wieprzowiną. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, mięso ze schabu nie kruszy się tak łatwo jak drób, a jeżeli panierka na nim jest wykonana z bułki tartej i jajka, nie ma prawa odchodzić.
Jak rozpoznać podróbkę schabowego
- Wylewający się z talerza tłuszcz - Świadczy o tym, że kotlet smażony był w głębokim tłuszczu we frytkownicy zamiast na tradycyjnej patelni.
- Rozwarstwiająca się i odchodząca panierka To oznacza, że schabowy jest z mięsa drobiowego. Dlaczego? Panierka od mięsa wieprzowego, jeżeli jest wykonana z bułki tartej i jajka, nie ma prawa odchodzić.
- Cienkie pofałdowane bardzo białe mięso To dowód na to, że zamiast wieprzowiny dostaliśmy kruchy drób. Schab wieprzowy to zbite mięso z twardymi włóknami. Dobry schabowy powinien mieć grubości około jednego centymetra mięsa, a panierka kilka minimetrów. Mięso schabowe nie ma też prawa się rozpadać.
Jan Nosewicz (63 l.) z Ostródy dodaje:
– Raz w tygodniu idę do dobrej restauracji i zamawiam schabowego z ziemniakami i surówką. To polskie tradycyjne danie i nie sposób sobie go odmówić. Zawsze rozpoznam drobiową podróbkę. Taki kotlet z drobiu jest cieńszy, rozpada się, ma dużo panierki i jest mniej smaczny.
7459654
1