Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Tajwan chce wieprzowinę z Polski

3 grudnia 2015
Polska jako pierwszy od ponad dziesięciu lat kraj z UE będzie eksportować wieprzowinę na Tajwan; tamtejsze władze wydały zgodę na współpracę w tym zakresie z ponad dwudziestoma polskimi zakładami mięsnymi - poinformowała wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach.

"Możemy mówić o bardzo dużym sukcesie, ponieważ wczoraj odpowiednie władze w Tajwanie podjęły decyzję o przyznaniu zezwolenia na import polskiej wieprzowiny" - powiedziała we wtorek PAP i IAR Stelmach. Jak zaznaczyła, jest to pierwsza tego typu decyzja władz Tajwanu od ponad dziesięciu lat.
"Mimo że jest wiele krajów, także z Europy, które starają się o takie zezwolenie, Polska jak do tej pory jest jedynym, który rzeczywiście je uzyskał" - podkreśliła wiceminister.
Jak tłumaczyła, decyzja była podejmowana w stosunku do konkretnych firm i producentów. "Na chwilę obecną 21 firm otrzymało zaproszenie do współpracy. Docelowo będzie ich 23; to są bardzo konkretne firmy z naszego sektora mięsnego" - powiedział Stelmach.
Wiceminister poinformowała, że przed podjęciem decyzji Tajwańczycy wizytowali ubojnie w Polsce. "W grudniu ubiegłego roku taka wizytacja odbyła się w kilkunastu ubojniach i po tej wizytacji władze tajwańskie podjęły decyzję o tym, że po pierwsze akceptują nasze warunki i propozycje, a po drugie, że import mięsa wieprzowego rozpocznie się od Polski" - zaznaczyła wiceminister.
Poinformowała, że obok Polski na takie zezwolenie w tej chwili oczekują: Austria, Francja, Szwecja i Hiszpania. Według wiceminister wydaje się, że te kraje również mają szanę otrzymać ze strony Tajwanu zaproszenie do współpracy.
"Niemniej jednak wydanie tego typu zezwolenia jest poprzedzone inspekcjami i z tego, co wiemy, w niektórych z wymienionych krajów będą się one odbywać dopiero tym roku, a więc mamy sporą przewagę przynajmniej czasową. Trzymajmy kciuki za nasze firmy, by z tej możliwości skorzystały" - powiedziała wiceminister.
Zwróciła uwagę, że firmy, które pierwsze wejdą na dany rynek, zwykle mają szanse, by zbudować przewagę konkurencyjną. "Teraz od naszych zakładów mięsnych zależy, w jaki sposób z tej możliwości skorzystają" - dodała.
Jak podkreśliła, na rynki azjatyckie bardzo trudno się dostać ze względu na niezwykle wysoką konkurencję, a także ze względu na skomplikowane wymogi odnośnie jakości oraz procedur.
"Traktujemy więc to wydarzenie jako niebywały sukces dlatego, że dzisiaj polskie produkty z sektora spożywczego stanowią bardzo duży komponent w naszym eksporcie. Polskie produkty w ogóle, a w szczególności mięso, zdobywają coraz to nowe rynki" - zaznaczyła Stelmach.
Jak powiedziała, wartość polskiego eksportu mięsa i produktów mięsnych w ubiegłym roku stanowiła blisko 6 mld euro. "Miejmy nadzieję, że ta część, która trafi na rynek tajwański, zwiększy jeszcze ten poziom" - dodała Stelmach.
Zwróciła uwagę, że polskie mięso świetnie się sprzedaje w Chinach. "Wydaje się, że w ogóle Azja jest niezwykle obiecującym rynkiem. Tyle tylko, że bariery wejścia są bardzo wysokie, stąd tak bardzo cieszy nas ta zgoda" - zaznaczyła wiceminister.
Jak dodała, sukces jest podwójny. "Po pierwsze po tak długiej przerwie, po ponad 10 latach to pierwsza taka decyzja Tajwanu, a po drugie Polska jest pierwszym krajem w UE, który został zaproszony do współpracy" - podkreśliła.
Pytana o wartość eksportu polskiej wieprzowiny na Tajwan, Stelmach zaznaczyła, że trudno jest ją oszacować. "To nie jest tak, że wchodzimy z nowym produktem na całkowicie dziewiczy rynek. Dużo zależy od tego, czy nasz towar będzie wypierał mięso, które się tam znajduje, czy też będzie je tylko i wyłącznie uzupełniał" - powiedziała wiceminister.
Stelmach poinformowała, że wartość obrotów handlowych między Polską a Tajwanem to blisko 1 mld euro. Wartość polskiego eksportu to 130 mln euro.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę