Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szwedzi nad Narwią

20 maja 2003

Biznesmeni z Warszawy, Szczecina, Bydgoszczy, Łodzi spotkali się z przedstawicielami szwedzkich organizacji pomocowych w piątek w ostrołęckim hotelu Energetyk. Zainteresowanie polskich przedsiębiorców nawiązaniem kontaktów z firmami szwedzkimi przerosło przewidywania nawet organizatorów spotkania.

W ramach projektu "Insolido-Tillsammans", ze szwedzkimi organizacjami współpracują przedstawiciele trzech regionów w Polsce, m.in. także Ostrołęki. Projekt jest finansowany przez NUTEK - Szwedzki Instytut Rozwoju Przedsiębiorstw. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności małych i średnich firm szwedzkich na polskim rynku. Uczestnicy projektu chcą promować szwedzkie produkty i usługi, związane z wytwarzaniem energii z surowców odnawialnych, tzw. "czystej energii", a także inne, związane z ochroną środowiska.

- Chcemy korzystać ze szwedzkich doświadczeń - mówił Witold Pakieła, wicestarosta ostrołęcki. - Współpracowaliśmy już z ich firmami przy budowie zbiorników na gnojowicę. Te inwestycje przyniosą korzyść nie tylko szwedzkim firmom i naszym rolnikom, ale przede wszystkim naszemu morzu, które zanieczyszczone jest azotynami. W powiecie ostrołęckim powstają też pierwsze plantacje wierzby, która będzie wykorzystywana do produkcji energii ekologicznej. Nasi rolnicy są tą formą zarobkowania zainteresowani. W tym również przyda nam się pomoc szwedzkich specjalistów.

Jednym z efektów projektu, którego zakończenie przewiduje się do maja 2004 roku, ma być utworzenie co najmniej dziesięciu nowych miejsc pracy w Szwecji i pięciu w Polsce. Zdaniem Jadwigi Behrendt-Domanski, koordynator programu, wszystko wskazuje na to, że uda się osiągnąć taki cel.

- Szukamy takich firm szwedzkich, które chciałyby nawiązać kontakt z polskimi przedsiębiorcami - wyjaśnia Jadwiga Behrendt-Domanski. - Większości jednak brakuje informacji o polskiej gospodarce. Inni po prostu "sparzyli" się na interesach w Polsce. Cześć uważa, że w tym kraju brakuje funduszy na inwestycje. Staramy się utwierdzać przedstawicieli firm szwedzkich w przekonaniu, że inwestowanie w Polsce ma sens. Zabiegamy o jak największe poparcie dla naszego projektu. Mamy np. zapewnienie Ekofunduszu, że będzie on wspierał inwestycje, oparte o szwedzkie technologie, bo są dobre i sprawdzone.
Na spotkaniu obecny był także Jan Skoglud, właściciel firmy GCI, która specjalizuje się w pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw w ich rozbudowie.

- Mamy kontakty z firmami niemieckimi, angielskimi, skandynawskimi - zapewniał polskich przedsiębiorców. - Jeśli jakaś firma jest zainteresowana nawiązaniem z nimi kontaktu, może liczyć na naszą pomoc.

Koordynator ostrołęckich działań podejmowanych w ramach Insolido, Marek Mielnicki, szef ostrołęckiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. zaskoczony był zainteresowaniem, jakim cieszyło się piątkowe spotkanie biznesowe.
- Spotkanie było niesamowitym sukcesem - powiedział Marek Mielnicki. - Wzięli w nim udział przedsiębiorcy z całego kraju, od Sosnowca do Szczecina. Konferencja była organizowana z myślą o firmach z Mazowsza, a stała się imprezą ogólnopolską.
Przedstawiciele firm dyskutowali nad możliwościami wdrażania konkretnych technologii. Firmy otrzymały też informację o szesnastu szwedzkich podmiotach, które są zainteresowane nawiązaniem współpracy.

Organizatorem biznesowej konferencji była Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Ostrołęka.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę