Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Szwedzi nad Narwią

20 maja 2003

Biznesmeni z Warszawy, Szczecina, Bydgoszczy, Łodzi spotkali się z przedstawicielami szwedzkich organizacji pomocowych w piątek w ostrołęckim hotelu Energetyk. Zainteresowanie polskich przedsiębiorców nawiązaniem kontaktów z firmami szwedzkimi przerosło przewidywania nawet organizatorów spotkania.

W ramach projektu "Insolido-Tillsammans", ze szwedzkimi organizacjami współpracują przedstawiciele trzech regionów w Polsce, m.in. także Ostrołęki. Projekt jest finansowany przez NUTEK - Szwedzki Instytut Rozwoju Przedsiębiorstw. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności małych i średnich firm szwedzkich na polskim rynku. Uczestnicy projektu chcą promować szwedzkie produkty i usługi, związane z wytwarzaniem energii z surowców odnawialnych, tzw. "czystej energii", a także inne, związane z ochroną środowiska.

- Chcemy korzystać ze szwedzkich doświadczeń - mówił Witold Pakieła, wicestarosta ostrołęcki. - Współpracowaliśmy już z ich firmami przy budowie zbiorników na gnojowicę. Te inwestycje przyniosą korzyść nie tylko szwedzkim firmom i naszym rolnikom, ale przede wszystkim naszemu morzu, które zanieczyszczone jest azotynami. W powiecie ostrołęckim powstają też pierwsze plantacje wierzby, która będzie wykorzystywana do produkcji energii ekologicznej. Nasi rolnicy są tą formą zarobkowania zainteresowani. W tym również przyda nam się pomoc szwedzkich specjalistów.

Jednym z efektów projektu, którego zakończenie przewiduje się do maja 2004 roku, ma być utworzenie co najmniej dziesięciu nowych miejsc pracy w Szwecji i pięciu w Polsce. Zdaniem Jadwigi Behrendt-Domanski, koordynator programu, wszystko wskazuje na to, że uda się osiągnąć taki cel.

- Szukamy takich firm szwedzkich, które chciałyby nawiązać kontakt z polskimi przedsiębiorcami - wyjaśnia Jadwiga Behrendt-Domanski. - Większości jednak brakuje informacji o polskiej gospodarce. Inni po prostu "sparzyli" się na interesach w Polsce. Cześć uważa, że w tym kraju brakuje funduszy na inwestycje. Staramy się utwierdzać przedstawicieli firm szwedzkich w przekonaniu, że inwestowanie w Polsce ma sens. Zabiegamy o jak największe poparcie dla naszego projektu. Mamy np. zapewnienie Ekofunduszu, że będzie on wspierał inwestycje, oparte o szwedzkie technologie, bo są dobre i sprawdzone.
Na spotkaniu obecny był także Jan Skoglud, właściciel firmy GCI, która specjalizuje się w pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw w ich rozbudowie.

- Mamy kontakty z firmami niemieckimi, angielskimi, skandynawskimi - zapewniał polskich przedsiębiorców. - Jeśli jakaś firma jest zainteresowana nawiązaniem z nimi kontaktu, może liczyć na naszą pomoc.

Koordynator ostrołęckich działań podejmowanych w ramach Insolido, Marek Mielnicki, szef ostrołęckiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. zaskoczony był zainteresowaniem, jakim cieszyło się piątkowe spotkanie biznesowe.
- Spotkanie było niesamowitym sukcesem - powiedział Marek Mielnicki. - Wzięli w nim udział przedsiębiorcy z całego kraju, od Sosnowca do Szczecina. Konferencja była organizowana z myślą o firmach z Mazowsza, a stała się imprezą ogólnopolską.
Przedstawiciele firm dyskutowali nad możliwościami wdrażania konkretnych technologii. Firmy otrzymały też informację o szesnastu szwedzkich podmiotach, które są zainteresowane nawiązaniem współpracy.

Organizatorem biznesowej konferencji była Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Ostrołęka.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę