Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Szrotówek kasztanowcowiaczek znowu grozi

5 września 2003

Wyjątkowo upalne lato w tym roku mogło przyczynić się do rozwoju motyla, który od kilkunastu lat zżera kasztanowce w całej Europie – uważają niemieccy i francuscy naukowcy.

Pięciomilimetrowy motyk koloru brązowego, znany jako szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella), po raz pierwszy pojawił się na liściach drzew w 1985 roku nad Jeziorem Ochrydskim w Macedonii. Przez następnych kilkanaście lat rozprzestrzenił się na całą Europę, w 2000 roku pojawił się we Francji, a w zeszłym roku dotarł nawet na Wyspy Brytyjskie.
 
Dorosły motyl składa jednorazowo od 20 do 40 jaj, z których wykluwają się larwy zżerające liście kasztanowców. W rezultacie drzewa zaczynają tracić liście już na początku lata.W ciągu dwóch do trzech tygodni z larwy powstaje dorosły owad, który zimuje w opadłych liściach. 
 
W ubiegłych kilku latach motyl tworzył średnio trzy pokolenia w ciągu roku. Naukowcy z Niemiec i Francji obawiają się jednak, że tegoroczne wysokie temperatury połączone z suszą przyczyniły się do szybszego cyklu reprodukcyjnego motyla, który może wytworzyć teraz nawet pięć generacji rocznie. Dalszy jego rozwój, wraz z suszą, która osłabiła odporność drzew, oznacza poważne zagrożenie dla całego gatunku kasztanowców w Europie.
 
Tymczasem walka za pomocą środków chemicznych okazała się zbyt kosztowna, zawiodły też poszukiwania naturalnego wroga motyla. Jedynym skutecznym dotąd sposobem na pozbycie się szkodnika jest dokładne spalenie jesienią liści kasztanowców.


POWIĄZANE

W Warszawie odbyła się pierwsza edycja Blue Deal Congress, podczas którego najwa...

- W badaniu przeprowadzonym wśród 11 tys. dorosłych aż 90% uczestników zadeklaro...

Dorośli często wychodzą z założenia, że skoro dziecko niemal od urodzenia ma do ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę