Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szok! W Polsce jest drożej niż w Niemczech!

5 stycznia 2016

Świat ogarnęła drożyzna, zwłaszcza szaleją ceny żywności, ale trudno się oprzeć wrażeniu, że w Polsce to szaleństwo jest jakby większe. Fakt porównał ceny w niemieckich i polskich supermarketach - wnioski są szokujące, nie dość, że nasi zachodni sąsiedzi zarabiają ponad dwa razy więcej, to jeszcze kupują taniej niż my. Eksperci mówią wprost - to wina większych podatków w naszym kraju.

Średnia pensja na rękę u naszych zachodnich sąsiadów to – w przeliczeniu – około 6 tysięcy złotych, w Polsce w przybliżeniu 2,4 tysiąca złotych netto (w styczniu 2011 średnia pensja wynosiła 3,4 tys zł brutto). Z różnicami w zarobkach już się pogodziliśmy, ale dlaczego ci bogaci Niemcy mają taniej w sklepach niż my, biedniejsi Polacy?!

Fakt porównał ceny w niemieckich i polskich marketach o podobnych standardach. Porównywaliśmy te same produkty sprzedawane w opakowaniach o takiej samej lub zbliżonej pojemności. Policzyliśmy też, ile sztuk lub kilogramów danego produktu można kupić za przeciętną pensję w obu krajach. Wnioski są przykre dla polskiego konsumenta.


Niemiec może miesięcznie np. kupić 1,5 tysiąca bochenków chleba, Polak niecały tysiąc. W przypadku produktów bardziej ekskluzywnych, jak ananas w puszce, różnica jest jeszcze większa. Niemiec dostanie za pensję ponad 3 tysiące takich puszek, Polak zaledwie 650. Ale co najgorsze, porównując bezpośrednio ceny na sklepowych półkach, Niemiec kupi taniej większość towarów.
– W Niemczech wiele produktów, w tym żywności, jest tańszych, bo nałożony jest na nie niższy podatek VAT. W Polsce także inne podatki są wyższe, co przekłada się na wyższe ceny wielu produktów i usług – tłumaczy Andrzej Sadowski, wiceszef Centrum im. Adama Smitha. Tymczasem polski rząd zapowiada, że jeśli sytuacja gospodarcza się nie poprawi, w przyszłym roku czeka nas kolejna podwyżka podatków.

Marek Zuber, ekonomista:
Od wielu lat postępuje proces wyrównywania się cen żywności i innych produktów pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Faktycznie jest tak, że ceny w niemieckich i polskich sklepach powoli zbliżają się do tego samego poziomu. Powodów, dla których niektóre produkty są w Niemczech tańsze, należy upatrywać w dwóch czynnikach. Po pierwsze, w Niemczech obowiązuje niższa, 19-procentowa stawka VAT. Jak również inne podatki, takie jak na przykład akcyza są niższe. Drugim ważnym czynnikiem jest kurs euro, po jakim w Polsce sprzedawany jest niemiecki produkt. Jeżeli niemiecki producent ustali, że produkt ma być sprzedawany po kursie 4,3 złotego za euro, to w przypadku umocnienia się złotówki do poziomu 3,98 za euro, cena tego produktu będzie w sztuczny sposób zawyżona. Będzie też drożej niż w Niemczech.

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę